A+ A-

Şule Çet soruşturması: 2 şüpheli tutuklandı

Üniversite öğrencisi Şule Çet'in Ankara'da bir plazanın 20. katından düşerek ölmesine ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında şüpheliler Çağatay A. ve Berk A. tutuklandı.
Yayınlanma tarihi: 14 Temmuz 2018 Cumartesi, 19:04

[Haber görseli]

2 şüpheli tutuklandı

Şule Çet’in ölümünün ardından daha önce 2 kez gözaltına alınıp Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakılan bir numaralı şüpheli Çağatay A. ile o gece yan odada bulunan Berk A., yeni deliler ışığında 3. kez gözaltına alındı. Tutuklanmaya yönelik gözaltına alınan şüpheliler Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Soruşturma kapsamınrda açıklama yapıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, üniversite öğrencisi Çet'in, 29 Mayıs 2018'de Mevlana Bulvarı'ndaki bir plazanın 20'nci katından düşerek hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, genç kızın plazada birlikte bulunduğu şüpheliler Çağatay A. ile Berk A'nın gözaltına alınarak, "Taksirle öldürme" suçundan adli kontrol talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimine mevcutlu olarak sevk edildiği kaydedilen açıklamaya göre, 2 şüpheli, Ankara 1'inci Sulh Ceza Hakimliğince yurt dışına çıkış yasağı ve haftanın belirli günleri kolluğa imza verme yükümlülüğü konularak adli kontrol altına alındı.

Açıklamada, soruşturma devam ederken şüphelilerin tekrar gözaltına alındıkları ve "Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçundan tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği, ancak mahkemenin her 2 şüpheliyi serbest bıraktığı kaydedildi.

Açıklamada, Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığınca düzenlenen otopsi raporunda Şule Çet'in kesin ölüm sebebi hakkında kanaate varılamadığı, kesim ölüm sebebinin tespiti amacıyla tüm evrakların İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderildiği, olay yerinde bulunan ve Çet'e ait olduğu değerlendirilen telefonun da Ankara Emniyet Müdürlüğünde halen incelendiği belirtildi.

Şule Çet'in ölümüyle ilgili toplanan deliller ışığında şüpheliler Çağatay A. ve Berk A'nın tekrar gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, şüphelilerin "Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" ve "Cinsel saldırı" suçlarından tutuklanmaları için Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği bildirildi.

[Haber görseli]

Başsavcılığın açıklaması ise şöyle:

[Haber görseli][Haber görseli]

Şule için adalet kampanyası

Çet’in ölümüyle ilgili sosyal medyada adalet kampanyası başlatılırken, ağabeyi Şenol Çet de sosyal medya hesabından seslendi. Çet, “Ben Şule’nin abisi olarak sağduyu çağrısında bulunuyorum. Çözümlerinizi hukuk yoluyla bulalım. Adaleti yargı ile arayalım. Kardeşimin katilinin cezasını ben ya da bir başkası vermemeli. Hukuk vermeli cezasını. Lütfen sakin kalalım. Ben sizden daha öfkeliyim. O gece arkadaşları ulaştı, Şule zor durumda diye. Katil onu zorla tutuyormuş, ofise kapatmış. Şule direnmiş. Şule direnmiş ama gücü yetmemiş, pes etmemiş, katilin yüzü kolunu tırnaklarıyla yaralamış. Şule’ye zorla tecavüz etmiş bu katil. Şule hala nefes alıyordu, canlıydı ama canı çok yanıyordu. Hangi abi hissetmez kardeşinin acısını. Ben hissetim acı çekiyordu ama bu katil Şule’yi yaşıyorken camdan aşağı atmış. Canım yanıyor. Şule’ye uyuşturucu içirmiş, içtiği bir şeye katmış, içirmiş. Şule sigara bile içmezdi, uyuşturucu niye içsin? Katil içirmiş, otopside kanında çıktı. Kardeşim ekmek parası için, alın teriyle çalışmak için gitti işe. Her kadın gibi çalışıyordu namusuyla. Nereden bilecekti başına böyle bir şey geleceğini?” dedi.

Kadınlar karanfil bıraktı

Kadın derneklerinin çağrısıyla Çet’in öldüğü yerde bir grup kadın da eylem yaptı. Çet’in 20. katında düştüğü plazanın önünde toplanan kadınlar, “Şule için adalet istiyoruz” sloganı atarak, öldüğü noktaya da Çet’in fotoğraflarıyla birlikte karanfil bıraktı. Burada yapılan açıklamada, “Adaletin tecelli etmesi için buradayız, Şule için, kadınlar için, kadın cinayetlerinin durdurulması için buradayız. Bu dosyanın kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Sonuna kadar takip edececğiz” denildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler