Kapat
A+ A-

Savcı Yasemin Baba'ya Cumhuriyet davası sonrası terfi

Cumhuriyetçileri dayanaksızca suçluyan savcı Baba da terfi aldı.
Yayınlanma tarihi: 27 Temmuz 2018 Cuma, 04:46

[Haber görseli]

Yasemin Baba: Gazetemiz yazar ve yöneticileri hakkındaki iddianameyi hazırlayanlardan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Dr. Yasemin Baba terfi ettirilerek Erzurum Cumhuriyet Başsavcı Vekilli oldu. Daha önce de davanın savcılarından Mehmet Akif Ekinci HSK üyesi, Cumhuriyet davasına bakan mahkemenin başkanı Abdurrahman Orkun Dağ Yargıtay üyeliğine seçilmişti.

Baba, aynı zamanda gazetemiz çalışanı Emre İper’in ByLock kullanıcısı olduğu iddiasıyla gerçeğe aykırı iddianame düzenlemiş, iddianameyi de Sabah gazetesine servis etmişti.


Utanç davasında adı bilinir olan diğer hâkim ve savcıların kararnameyle son durumları ise şöyle oldu:

Murat İnam: Cumhuriyet gazetesinin yazar ve yöneticilerine yönelik soruşturmanın savcısı idi. Soruşturmayı yürütürken FETÖ üyeliği suçlamasıyla hakkında dava açıldığı ortaya çıkan İnam son olarak İstanbul Cumhuriyet Başsağlığı Uzlaştırma Bürosu’nda görevliydi. İnam, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nda düz savcı görevlendirildi.

Halit İçdemir: İçdemir, Cumhuriyet davasına bakan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üyesi idi. İçdemir, mahkemenin başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, Etkin Haber Ajansı çalışanları ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarının tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması sırasında Yargıtay’a atanınca mahkemenin başkanı olmuştu. İçdemir, Hatay’a gönderildi.

‘Çalışkan’lar sevindi

Fahrettin Kemal Yerli: İstanbul Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarındandı. Yerli, göreve başladıktan sonra Ahmet Şık’ı gözaltına aldırdı. Sorgu sırasında Şık’a Sabah muhabiri Nazif Karaman’ın kendisiyle ilgili yazdığı yalan haberi soru olarak yönelten Yerli, dün Bakırköy’de düz savcı olarak görevlendirildi.

Evliya Çalışkan: İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı iken gazetemiz Ankara Temsilcisi Erdem Gül ve eski Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar’ın MİT TIR’ları haberleri nedeniyle yargılandığı davanın 25 Mart 2016’daki ilk duruşmasından günler önce dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu tarafından davanın görüleceği İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görevlendirildi. Çalışkan, dava kapsamında Dündar’a 25, Gül’e 10 yıl hapis istedi. Bu mahkemede kısa bir süre görev alan Çalışkan, darbe girişiminin ardından yeniden Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’na gönderildi. Çalışkan, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcı Vekili oldu.

Terfi, basına vurmaktan geçti

-Asım Ekren: İstanbul Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli iken Sözcü gazetesi hakkında iddianame hazırladı. Cem Küçük 16 Şubat 2018 tarihli yazısında Ekren’e övgüler yağdırmıştı. Ekren, Büyükçekmece Başsavcı Vekili oldu.

-Kemal Selçuk Yalçın: Yazarlar Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ı ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm eden İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı. Yalçın, yargılamalar boyunca sanık avukatlarını salondan çıkardı. Mehmet Altan hakkında Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararını tanımadı. Karar duruşmasında sanıkları AYM kararıyla ilgili konuşturmadı. Yargılamaların sonlarına doğru avukatlar Yalçın’ın Yargıtay’a gitmek istediğini söylüyordu. Mahkeme başkanlığını vekâleten yapan Yalçın, bu görevi artık asaleten yürütecek.

-Hüseyin Çoban: Yazar Mehmet Altan, AYM’nin hak ihlali kararına karşın İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılmamıştı. İtiraz bir üst mahkeme olan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılmıştı. İtiraz da reddedilmişti ancak üst mahkemenin üyesi Hüseyin Çoban, karara muhalif kalmış, AYM’nin kararının bağlayıcı olduğunu belirtmişti.

‘Hissiyata dayalı’ görev değişikliği

Hâkim Erdoğan Şimşek, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başkanlık ederken Okmeydanı Cemevi’nde Uğur Kurt’u öldüren polis Sezgin Korkmaz’a 12 bin 100 lira ceza verdi. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görevlendirildikten sonra Sözcü davasını yürüttü. Bu davada Cem Küçük, Hüseyin Gülerce, Fuat Uğur, Ersoy Dede’ye “hissiyata dayalı tanıklık” yaptırdı. Şimşek, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanlığı görevine getirildi.

Kıdemli hâkimler gönderildi


İstanbul Adliyesi’nde görevli kıdemli hâkimlerden birçoğu başka adliyelerde görevlendirildi. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Erol Ceylan Bakırköy’e düz hâkim olarak gönderildi. Yine İstanbul Adliyesi’nde görevli Vesile Yelkenci de İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görevlendirildi. Hâkim Ayşe Kurtoğlu da Büyükçekmece Adliyesi’ne gönderildi.

Önce FETÖ şimdi AKP sürdü

Yılmaz Alp: Balyoz soruşturması kapsamında 2’nci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile eski MGK Genel Sekereteri Emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık’ın da arasında bulunduğu 26 subayı tahliye etmişti. 2011’de özel yetkileri kaldırılan Alp, HSYK’de Gülen cemaatinin etkin olduğu Ocak 2013’te Bakırköy’de Asliye Ceza Mahkemesi’nde görevlendirilmişti. Alp, dün de Adana’ya sürüldü.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler