Kapat
A+ A-

Dev Alman şirketinden Türkiye açıklaması

Alman Siemens'ten yapılan açıklamada Türkiye ile demiryollarının modernizasyonu için görüşmelerin sürdüğünü fakat herhangi bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 10 Eylül 2018 Pazartesi, 17:05

[Haber görseli]Siemens'ten yapılan açıklamada Türkiye ile demiryollarının modernizasyonu için görüşmelerin sürdüğünü fakat herhangi bir anlaşmaya varılmadığını söyledi. Der Spiegel Türkiye'nin demiryolu projeleri için Siemens ile masada olduğunu iddia etmiş anlaşmanın tutarı 35 milyar Avro (262 milyar TL) olarak belirtmişti.

Siemens AG Basın Sözcüsü Ellen Schramke, Türkiye ile Almanya arasında demiryolu projeleri konusundaki görüşmelerin sürdüğüne işaret ederek, “Alman hükümeti ve Türk hükümeti henüz herhangi bir anlaşmaya varmadı” dedi.

YENİ VAGONLARIN SATIŞI GÜNDEMDE

Der Spiegel’in haberine göre Türkiye ile Almanya 35 milyar euroluk bir demiryolu projesinin detaylarını konuşuyor. Habere göre Alman Siemens’in Türkiye’deki demiryolu hatlarını bakıma alması ve yeni vagonların satışı gündemde.

"HENÜZ ANLAŞMA YOK"

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Siemens AG Basın Sözcüsü Schramke, “Durum böyle değil. Siemens henüz bir anlaşma imzalamadı.” ifadesini kullandı. Schramke, Türk ve Alman hükumetlerinin anlaştığı yönündeki haberlere ilişkin olarak da görüşmelerin sürdüğüne işaret ederek, “Ancak Alman hükümeti ve Türk hükümeti de henüz herhangi bir anlaşmaya varmadı.” açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), bu yılın nisan ayında açtığı yüksek hızlı tren ihalesinde en uygun teklifi veren Siemens'le 10 adet ‘Velaro' yüksek hızlı tren için sözleşme imzalamıştı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler