Milli Savunma Bakanı Akar'dan İdlib açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar İdlib hakkında açıklamalarda bulundu.

10 Eylül 2018 Pazartesi, 20:04

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan Milli Günü dolayısıyla verilen resepsiyona gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İdlib gündemine ilişkin konuşan Akar, "İdlib'de havadan ve karadan saldırılar durdurulmalı. idlib'de ateşkes sürecinin mutlaka devam etttirilmesini istiyoruz" dedi.

Akar, Yunanistan'ın iki Türk askeri serbest bırakmasına ilişkin ise, "Tarafların gösterdiği olumlu ve yapıcı yaklaşım iyi komşuluk ilişkilerinin güzel bir örneğini teşkil etti" dedi.

"İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN GÜZEL BİR ÖRNEĞİNİ TEŞKİL ETTİ"

Bir gazetecinin, yasa dışı göçle mücadele kapsamında görevli iki askerin sehven hududu geçmesinin ardından alıkonulduğu Yunan makamlarınca serbest bırakılmasına yönelik sorusu üzerine Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Hudutta yasa dışı göçün önlenmesine yönelik varılan mutabakatlar çerçevesinde bir mücadele var orada. O mücadele sırasında bir olay meydana geldi. İki askerimiz Yunan makamları tarafından orada alıkonuldu. Daha sonra yapılan temaslar, görüşmeler çerçevesinde Yunanistan Savunma Bakanı (Panos) Kammenos ile yaptığımız telefon görüşmeleri sonucunda oldukça kısa bir süre sonra iki askerimiz Türk makamlarına verildiler. Burada iki tarafın, tarafların gösterdiği olumlu ve yapıcı yaklaşım iyi komşuluk ilişkilerinin güzel bir örneğini teşkil etti. Bu çerçevede bu olayın kısa sürede çözülmesi bakımından, iyi komşuluk ilişkilerine güzel bir örnek vermesi bakımından katkısı olanlara teşekkür ediyorum."