3. Havalimanında eylem devam ediyor: Sendika başkanı alandan çıkarıldı

3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler tahtakurusu, pire, yemek sırası, kötü çalışma koşulları sebebiyle sabah 06.30 itibariyle eylem başlattı. 3.havalimanında çalışan işçi, her gün iki kişinin öldüğünü iddia ederek "Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var. Şişli Etfal'de yatıyor bir tane arkadaşımız. Bize yoğun bakımda olduğu söylendi fakat bilgi alamıyoruz" dedi. İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ali Öztutan, eylem yapan işçilere hoparlörlerden 'eylem yapana cezai işlem uygulanacak' şeklinde anons yapıldığını belirterek işçilerin de hoparlörün kablosunu keserek yanıt verdiğini söyledi. İnşaat-İŞ, İGA ile yapılan görüşme sonrası 'direnişe devam' kararının çıktığını açıkladı.

14 Eylül 2018 Cuma, 08:42

<video:1082341>

İstanbul'daki 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları nedeniyle sabah 06:30 itibariyle eylem başlattı. Eylem yapan işçilere jandarma ve tomalar biber gazıyla müdahale etti.

Yağmur altında servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu, tahtakurusu ve pire gibi sorunların da olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor.

Sabah saatlerinde şantiye önünde toplanan çok sayıda işçi, servislerin çıkışına engel olarak tepkilerini dile getirdi.

<video:1082503>

"SÖYLENMİYOR BUNLAR"

İsmini vermek istemeyen bir işçi "Dün otobüs kazası oldu orada arkadaşımız yaralandı. Ondan önceki gün yine arkadaşlarımız yaralandı. Arkadaşımız çatıdan düştü o yaralandı. Metro göçüğünde arkadaşlarımız içeride kaldı. Söylenmiyor bunlar " dedi.

"ODALARIMIZ TAHTAKURUSU, PİRE DOLU"

Çalışma şartlarının çok kötü olduğunu vurgulayan 3. havalimanında çalışan işçi "Yağmurun altında bekletiyorlar. Odalarımız tahtakurusu, pire dolu" ifadelerinde bulundu."YARISI SABAH İŞE ÇIKTI YARISI BURADA"

Servislerin durdurulup yolların kapatıldığını belirten işçi, "İşçilerin yarısı sabah işe çıktı. Yarısı burada. Patronlar bizimle muhatap olmuyor, 'bir hafta içinde hallolacak' deyip erteliyorlar" dedi.

İŞÇİLER İSYAN ETTİ: "HER GÜN İKİ TANE ÖLÜ ÇIKIYOR"

3.havalimanında çalışan işçi, her gün iki kişinin öldüğünü iddia ederek şöyle dedi; "Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var. Şişli Etfal'de yatıyor bir tane arkadaşımız. Bize yoğun bakımda olduğu söylendi fakat bilgi alamıyoruz" dedi.

İŞTE İŞÇİLERİN YATAKLARINDAKİ TAHTAKURULARI

İşçilerden biri "20 gündür koğuşta yataksız ve tahtakurularıyla mücadele ediyorum. Otobüsler yarım saatte bir saatte gelmiyor. Kamp amirine gösteriyorum. İşte bak tahtakurularının yuvaları bunlar" diyerek yataktaki tahtakurularını gösterdi. 

 

"BİZE İHTİYAÇLARI KALMADI" 

Şartların son bir yılda insanlık dışı duruma geldiğini belirten başka bir işçi de, "Çünkü bize ihtiyaçları kalmadı" dedi. İsmini vermek istemeyen işçinin iddiası şöyle: "1 sene öncesine kadar şartlar iyiydi. Ama artık inşaatta sona yaklaşıldı ve insan gücüne ihtiyaçları azaldı. İnsanları bezdirmek istiyorlar bırakıp gitsinler diye. Tazminatlar birikti, izinler birikti. Kimseye 7 günden fazla izin kullandırmıyorlar. Herkesin izinleri birikmiş durumda. 60 gün izni olan var. 60 gün izin 30 pazar yapar. 100 gün izni olanlar var. Tazminat ödememek için insanları yıldırmak istiyormar." 

İNŞAAT VE YAPI İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL BAŞKANI: İŞÇİLER HOPARLÖRÜN KABLOSUNU KESEREK YANIT VERDİ

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ali Öztutan, eylem yapan işçilere hoparlörlerden 'eylem yapanlara cezai işlem uygulanacak' şeklinde anons yapıldığını belirterek işçilerin de hoparlörün kablosunu keserek yanıt verdiğini söyledi.

"BİRBİRLERİNİ EZEREK BİNİYORLAR"

Eylemin 09:45 itibariyle hala devam ettiğini belirten Öztutan "Kaldıkları kampta servis kalkıyor. Bu servisler yetersiz. Bir saat sırada bekliyorlar birbirlerini ezerek biniyorlar. Bu bir sorun. Sırılsıklam bir şekilde binerek çalışmaya gidiyorlar" dedi.

"BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLADIR"

Daha önce de eylem yapıldığını belirten Öztutan, "Saatlerle ilgiliydi düzeltilmişti. Ama bu sefer bir adım atılmayınca bir eylem gerçekleştirildi. 3. havalimanında herhangi bir eylem başlamışsa bardağı taşıran son damladır. 3. havalimanı, iş cinayetleri, barınma, beslenmeleriyle ilgili sorunların yaşandığı bir yer" diyerek eylemin bir birikmenin sonucu olduğunu vurguladı.

"AÇIKLANAN ÖLÜMLERLE İLGİLİ BİR CEZAİ İŞLEM YAPILDI MI?"

3. havalimanı inşaatında yaşanan işçi ölümlerine ilişkin de açıklama yapan Öztutan "Bakanlığın kabul ettiği 29'du 35'in üzerine çıktı. Şantiye açıldığından beri devletin kabul ettiği 30'dan fazla ölüm var. Rakamlarla ilgili tartışma var biz buna çok anlam veremiyoruz. Rakam tartışmasına girmek yerine açıklanan ölümlerle ilgili bir cezai işlem yapıldı mı? Bunu sormamız gerekiyor." dedi.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

Eylem yapan işçiler, 15 maddelik taleplerini şöyle sıraladı:

- Eyleme katılan işçiler işten çıkarılmasın

- Habersiz işten atılanlar işe iade edilsin

- Servis sorunu çözülsün

- Yatakhaneler ve banyo düzenli temizlensin

-Tahtakurusu sorunu çözülsün.

- Revir personeli işçilerine tedavileri için gerekli sağlık malzemeleri verilsin.

- Maaşların tamamı hesaba yatırılsın, elden maaş verilmesin.

- Geçmişe dönük maaşlar ödensin

-İşçiler ve formenler aynı yemekhanede yemek yemeli

-İCA’nın yetkilileri işten atılmalı

-Basın karşısında maddelerin okunması

-İş cinayetlerinin çözülmesi

-6 aydır maaş alamayan arkadaşların ödemelerinin yapılması

-Selim Öztürk’ün işten çıkarılması

-İşçi kıyafetlerinin verilmesi!!!

"DİRENİŞE DEVAM" KARARI

İnşaat-İş yapılan işçi toplantısından direniş kararının çıktığını belirttiği bir açıklama yaparak, destek ve dayanışma çağrısında bulundu. Açıklamada şunlar belirtildi:

İGA yönetiminin oyalamacı-ötelemeci tutumunu sonuna kadar devam ettirdiği görüşme, yapılan toplantıda işçi arkadaşlarımıza anlatıldı. Toplantıya katılan işçi arkadaşlarımız İGA direktörü Kadri Samsunlu’nun sergilediği bu zamana yayıcı-oyalamacı tutumu kabul etmediler.

İşçi arkadaşlarımız İGA yönetiminin hiçbir somutluk taşımayan tutumunu “direnişe devam” tutumuyla reddettiler.

'İnşaat işçisi köle değildir!' diyen arkadaşlarımız direnişin yarın ve sonraki günlerde de devam etmesi, talepler kabul edilinceye kadar bitmemesi yönünde karar aldılar.

Sendikamız da bu köle kampını isyan soluğuyla sarsan işçi iradesinin yanında yer almaktaki kararlılığının altını bir kez daha çizerek, tüm işçi sınıfının soluğunu temsil eden bu direnişin desteklenip, büyütülmesi çağrısını yineler.

İŞÇİLERE TEHDİT

İnşaat İşçileri Sendikası'nın twitter hesabından yapılan açıklamaya göre video çeken işçiler tehdit edildi. Yapılan açıklama şu şekilde: Video çeken işçi arkadaşlarımıza ve üyelerimize “video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildi.

 

<video:1082550>

BİBER GAZLI MÜDAHALE 

Yerleşkeye giren yolu kapatan işçilere jandarma biber gazıyla müdahale etti.

Eylemde ateş yakan işçiler şantiyeye giriş çıkışları kapattı. Jandarma işçilere yolu açmasını söyledi. İşçilerin yolu açmaması üzerine jandarma işçilere biber gazıyla müdahale etti. 

CHP'DEN AÇIKLAMA

İşçilerin eylemine destek veren CHP İstanbul İl Teşkilatı konuya dair şu açıklamayı yaptı:

"3. Havalimanı inşaatında kötü çalışma koşulları nedeniyle iş bırakan ve demokratik bir şekilde haklarını arayan işçilere kolluk kuvvetleri tarafından müdahale edilmesi kabul edilemez.

 İşçilerin beyanları göz önünde bulundurularak inşaat alanında çalışma koşulları derhal gözden geçirilmeli, talepleri eksiksiz yerine getirilmelidir. CHP olarak işçi ve işveren arasındaki sorunların adil bir biçimde çözümü için konunun takipçisi olacağız."

<haber-yatay:961749,1072538,1047580,1042347>

"İŞ DURDURMA EYLEMİ YARIN DAHA DA BÜYÜYECEK"
Cumhuriyet.com.tr'ye konuşan İnşaat İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Özkanlı taleplerinin karşılanmadığı sürece direnişlerine devam edeceklerini bildirerek, "Şirket yetkilileri ile görüşmelerimiz hala devam ediyor. Yarın daha büyük bir direniş yaşanacak burada. Sorun çözülmediği takdirde İş durdurma eylemi daha da büyüyecek" dedi.

"Bu sabah direniş yaklaşık 7 bin işçi ile başladı" diyen Özkanlı "Bu saaete kadar direniş 10 binleri buldu, yarın daha kalabalık olacak" ifadelerini kullandı.

Dışarıya çıkanların tespit edilerek içeriye alınmadığını da söyleyen Özkanlı "Direnişe katılan bazı arkadaşlarımız dışarıda kaldı. İçeriye alınmıyorlar. Biz çıktığımız zaman biz de gözaltına alınabiliriz" diye konuştu.

'GECE OPERASYONU OLABİLİR'

Özkanlı son olarak, eyleme yönelik gece operasyonu olabileceğini kaydederek, "Eyleme katılan işçiler görüntülerde tespit edilmiş" dedi.

Özkanlı, bir değişiklik olmazsa yarın sabah kahvaltıdan sonra direnişe devam edileceğini aktardı.