Can Dündar'a silahlı saldırı davasında karar

Can Dündar’a 6 Mayıs 2016’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde düzenlenen silahlı saldırı sonucunu NTV muhabiri Yağız Şenkal’in yaralanmasına ilişkin davada karar çıktı. Sanık Murat Şahin’e “Kasten yaralama” suçundan 4 bin 500 TL para cezası verilirken, “Ruhsatsız silah taşımak” suçundan ise sanığa 10 ay hapis ve 500 TL adli para cezası verildi. Sanığa verilen para cezaları ise 20 takside bölündü.

SEYHAN AV?AR
02 Ekim 2018 Salı, 11:25

<video:528940>

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanıklar Sabri Boyacı ve Habip Ergün Celep katılmazken, sanık Murat Şahin ve müşteki Yağız Şenkal hazır bulundu. Önceki savunmalarının tekrar eden Şahin, “Can Dündar’ın avukatlarının duruşmaya katılması şüphe uyandırmaktadır. Beraat etmek istiyorum” dedi. Sanıktan şikâyetçi olduğunu belirten Yağız Şenkal ise, “Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

İki sanık beraat etti

Mahkeme verdiği kararda saldırıyı azmettirdiği öne sürülen sanık Habip Ergün Celep’in ve olayda kullanılan silahı temin ettiği belirtilen Sabri Boyacı’nın üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde elde edilemediğini, suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmadığını belirterek tüm suçlardan ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

Sanık Murat Şahin’in ise Yağız Şenkal’e karşı basit tıbbi tedavi ile giderilebilecek, kasten yaralama suçunu, Can Dündar’a karşı kasten yaralama suçlarını işlediği iddiasıyla eylemlerinden ayrı ayrı cezalandırılması talebi ile kamu davası açıldığının belirtildiği kararda sanığın eyleminin bir bütün halinde silahla yaralama suçunu oluşturduğu, sanığın tamamlanan yaralama eyleminin yanı sıra teşebbüs aşamasında kalan eylemi nedeniyle ayrıca cezalandırılamayacağı kaydedildi.

‘Hükmün açıklanması geri bırakılmadı’

Mahkeme sanık Şahin'e, sanığın kişiliği, suçun işleniş şekli, meydana gelen zarar, kastın ağırlığını dikkate alarak ve iyi hal indirimi uygularak 4 bin 500 TL adli para cezası verdi. Sanığın daha önce hakkında başka suçtan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiğinden, hükmün açıklanması geri bırakılmadı. Şahin'e "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan ise 10 ay hapis ve 500 lira adli para cezası verildi.

Karara itiraz edeceğim’

Karara tepki gösteren Yağız Şenkal ise, “Adliye önünde adam vurmanın bedeli 4 bin 500 TL para cezası. Hastane masrafım daha çok tuttu. Karar itiraz edeceğim” dedi.