Kapat
A+ A-

Atatürk'e saygısızlığa iki tutuklama: Nutuk okutulsa daha faydalı olurdu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büstüne saldırıp, hakaret ederken çektirdiği videoyu sosyal paylaşım sitesindeki hesabından paylaşan 16 yaşındaki Y.S. ile 17 yaşındaki H.Ç., Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde yakalanıp, gözaltına alındı. Polisler, S.'yi Atatürk büstü önüne götürüp, tek ayak üzerinde bekleterek, asker selamı verdirtti. Polisin gözaltı esnasında Y. S.'ye şiddet uygulaması tepkilere neden olurken, iki çocuk, sevk edildikleri Gebze Adliyesi'nde çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polis memuru A.Ş. hakkında ise adli ve idari soruşturma başlatıldı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 15 Ekim 2018 Pazartesi, 11:59

[Haber görseli]

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büstüne saldırıp, hakaret ederken çektirdiği videoyu sosyal paylaşım sitesindeki hesabından paylaşan kişiye binlerce kullanıcı, tepki gösterdi. Sosyal medyada yayılan video ile tepkileri ihbar kabul eden polis, harekete geçti. Atatürk büstüne saldırıp, video çektirerek, paylaşan kişinin Y. S. olduğu belirlendi. Kocaeli Dilovası'nda yaşadığı tespit edilen S. ile görüntüyü çeken 17 yaşındaki H.Ç., dün düzenlenen polis operasyonuyla ilçede yakalanıp, gözaltına alındı. Polisler, S.'yi Atatürk büstü önüne götürüp, tek ayak üzerinde bekleterek, asker selamı verdirtti. Polislerin S.'ye şiddet uygulaması tepkilere neden oldu.

YARKADAŞ: POLİS NUTUK VERSE DAHA FAYDALI OLURDU

Eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, kişisel Twitter hesabından "Atatürkçü bir yurttaş olarak söylüyorum; görüntüdeki gencin Atatürk'e yönelik saygısızlığı ve densizliğinin "cezası" bu olamaz. Polis, bu gence Nutuk'u verse ve okumasını sağlasa daha faydalı olurdu. Ayrıca, polisin kafasına göre ceza verme yetkisi yoktur." ifadelerini kullandı.

SOYLU VE GÜL'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan İçişleri Bakanı Bakanı Süleyman Soylu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada; Atatürk büstüne saldırıp, hakaret eden kişinin yakalandığını belirterek, "Sosyal medyada infiale yol açan Atatürk'e hakaret edilen videoyu çeken ve hakaret eden, çocuklarımıza cinsel içerikli tacizi yapıp, videoyu çekip yayınlayan kişiler Türk polisi tarafından gözaltına alınmışlardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret videosu failine Cumhuriyet savcımız tarafından soruşturma açılmıştır. Yargımız, bu tarz olayların üzerine süratle gitmeye devam edecektir" dedi.

TUTUKLANDILAR

Çocuklar sevk edildikleri Gebze Adliyesi'nde çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Olaya ilişkin Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"14.10.2018 günü Atatürk büstüne yönelik, hakaret teşkil eden uygunsuz söz ve eylemleri içeren kamera görüntüleri sosyal medyada paylaşılmış ve toplumda infial uyandırmıştır. Olayın Kocaeli ili Dilovası ilçesi, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu bahçesinde bulunan Atatürk büstü önünde meydana geldiğinin tespit edilmesi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış, suç teşkil eden eylemleri gerçekleştiren şüpheli Y.S. ile bu görüntüleri kameraya çeken şüpheli H.Ç. isimli şahıslar, aynı gün yakalanarak gözaltına alınmışlardır.

Her iki şüpheli, 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçundan dolayı, eylemlerine uyan 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'un 1'inci ve 2'nci maddeleri uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığımızca sevk edildikleri Gebze Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce, talebimiz doğrultusunda tutuklanarak, cezaevine gönderilmiştir.

Şüpheliler hakkındaki soruşturma en kısa zamanda tamamlanarak işledikleri suçtan dolayı yetkili ve görevli mahkemeye hitaben düzenlenecek iddianame ile kamu davası açılacaktır."

POLİS MEMURU HAKKINDA SORUŞTURMA

Öte yandan gözaltında iken şüpheli Y.S'yi, İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası bahçesinde bulunan Atatürk büstü önünde tek ayak üzerinde bekletip, arkasından tekme attığı belirlenen polis memuru A.Ş. hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mustafa Kemal Atatürk, Abdulhamit Gül, Barış Yarkadaş, Süleyman Soylu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler