Karlov suikastında o polislere soruşturma yok

Karlov iddianamesinde, terörist Mert Altıntaş’ı etkisiz hale getiren polisler hakkında soruşturma açılmadı.
Yayınlanma tarihi: 26 Kasım 2018 Pazartesi, 06:50

[Haber görseli]

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Adrey Karlov’u öldüren polis Mevlüt Mert Altıntaş’a operasyon yaparak etkisiz hale getiren polisler hakkında da “teröristi kasıtlı olarak sağ yakalamayıp öldürdükleri” gerekçesiyle soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. Karlov iddianamesine göre, Altıntaş’ın çatışma sırasında silahını başının yanına düşürüp bir polisin de bunu uzaklaştırmasına karşın diğer polislerin ateş etmeyi sürdürdüğü anlaşıldı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan Karlov iddianameside, saldırgan polis memuru Altıntaş’ın çatışma sonucu öldürülmesine ilişkin çarpıcı bilgiler yer aldı. Saldırı planı, olay anı ve sonrasında yaşananların kapsamlı şekilde anlatıldığı iddianamede, 19 Aralık 2016’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen “Türk Gezgini Gözüyle Rusya: Kaliningrad’dan Kamçatka’ya” konulu fotoğraf sergisinin açılışında konuşan Andrey Karlov’a terörist Mert Altıntaş tarafından önce 9 kurşun sıkıldığı ifade edildi. Ardından büyükelçinin yanına gelerek Karlov’un nabzını kontrol ettiği ve bir kurşun daha sıktığı belirtilen iddianamede, çıkan çatışmada teslim olmayan Altıntaş’ın buraya özellikle ölmek için Terörist Altıntaş’ın çatışma sırasında neden sağ olarak ele geçirilmediği uzun süre tartışma konusu olmuştu. İddianamede otopsi raporuna yer verilen Altıntaş’ın bedeninde 13’ü öldürücü olmak üzere 33 adet mermi giriş çekirdeği giriş yarasının tespit edildiği belirtilerek, saat 19.25 sıralarında olay yerine intikal eden kolluk görevlileri ile Altıntaş arasında çatışmanın başladığı ifade edildi.

Canlı bomba olabilir

Savcılık, iddianamede, Altıntaş’ı öldüren polislerin eylemiyle ilgili olarak, “Operasyon sırasında Altıntaş’ın ‘teslim ol’ çağrılarına ateşle karşılık vermeyi tercih ederek kolluk görevlileri ile çatışmaya girdiği, Altıntaş’ın üzerinde canlı bomba yeleğinin olması ihtimali, operasyona katılan kolluk görevlilerinin ateş altında olmaları nedeniyle hayatlarını kaybetme riskinin bulunması ve teröristin sağ olarak ele geçirilemeyeceğinin anlaşılması üzerine kolluk görevlileri tarafından etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır” denildi.

Kovuşturmaya yer yok

İddianamede, soruşturma dosyası kapsamına göre Altıntaş’ın gerçekleştirdiği eylem sonrasında olay yerinde bulunarak silah kullandıkları belirlenen kolluk görevlileri tarafından işlenen suçun arkasındaki kişilerin ve örgütün ortaya çıkmaması, olay sonrasında konuşmaması amacıyla kasıtlı olarak öldürüldüğüne, kolluk görevlilerinin olaydan önce talimat alarak Altıntaş’ı bilinçli olarak sağ yakalamayarak etkisiz hale getirdiklerine ilişkin herhangi bir tespit yapılamadığı öne sürüldü. Operasyona katılan kolluk görevlilerinin TCK’nın 24. maddesinde düzenlenen ceza sorumluluğunu kaldıran ‘kanunun hükmü ve amirin emri’ maddesi kapsamında hareket ederek Altıntaş’ı etkisiz hale getirdiklerinin anlaşılması karşısında haklarında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği iddianamede anlatıldı.

Öleceğini biliyordu

Teröristin sağ olarak ele geçmemeyi amaçladığı öne sürülen iddianamede, “Titizlikle hazırlanan planın sadece son parçası olan Terörist Altıntaş’ın eylemin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmaması için algı operasyonları yapılması, mail hesabındaki bilgilerin ve diğer bilgilerin olay sonrasında silinmesi hususları da nazara alındığında eylemin arka planındaki bilgileri ve kişileri bilemeyeceği, örgüt içerisinde sadece öğretmeni olan kişi ile ilgili bilgi verebileceği değerlendirilmiştir” denildi.

A+ A-