Ahmet Kural’ın avukatından ‘Sahte rapor’ açıklaması

Sıla Gençoğlu’nu darp ile suçlanan ve 5 yıla kadar hapsi istenen oyuncu Ahmet Kural’ın avukatı Sibel Aydın, soruşturma dosyasına sundukları raporun sahte olduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı.
Yayınlanma tarihi: 24 Aralık 2018 Pazartesi, 17:13

[Haber görseli]Sıla Gençoğlu’nu darp ile suçlanan ve 5 yıla kadar hapsi istenen oyuncu Ahmet Kural’ın avukatı Sibel Aydın, soruşturma dosyasına sundukları raporun sahte olduğu iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Kanunlar çerçevesinde müvekkiline yöneltilen suçlamalara ilişkin delilleri toplayarak dava dosyasına sunulduğu aktarılan açıklamada, “Bugüne kadar tarafımızca Ceza Muhakemeleri Kanunu 67/6. Maddesi ve Hukuk Muhakemeleri Kanunun 293. Maddesi gereği olay konusuyla ilgili olarak devlet üniversitelerinden 2 adet bilimsel mütalaa talep edilmiştir. Bunlardan birincisi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalından talep ettiğimiz 20.11.2018 tarihli, Sıla Gençoğlu’nun iddia edilen olaydan 2 gün sonra özel hastaneden aldığı darp raporunun tıbbi değerlendirme açısından uygun bulunup bulunmadığı ve buna ilişkin olarak verilen bilimsel rapor olup, ikincisi ise Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi-Makine Mühendisliği Bölümünden talep ettiğimiz 28.11.2018 tarihli, Sıla Gençoğlu’nun iddia ettiği olaya ilişkin seslerin müvekkilimin evinin yakınında bulunan yan evden duyulup duyulmayacağına ilişkin bilimsel rapordur” denildi.
'RAPOR DAVA DOSYASINDA MEVCUT'

Bu iki rapor dışında dava dosyasında üçüncü bir raporun da mevcut olduğu açıklamada “Adli Tıp Kurumu Başkanlığı tarafından verildiği söylenen bu rapor, gerçekte görevli savcılık tarafından talep edilen ve Sıla Gençoğlu’nun görüntülerinin bulunduğu, olaydan 18 saat sonra çekildiği belirtilen cep telefonu görüntü kaydının, karşı tarafın avukatının orijinal olmadığına ilişkin iddialarının karşılanmasına yöneliktir. Dolayısıyla bu görüntülerin orijinal olup olmadığı ile dosyada bulunan Sıla Gençoğlu’na ait fotoğrafların taraflarca sunulan videolardaki görüntüler ile karşılaştırılması için savcılık dosyasına verilen bilirkişi raporudur. Bu rapor savcılık tarafından talep edilmiş olup dava dosyasında mevcuttur” ifadelerine yer verildi.

'YAYIN YASAĞI TALEBİMİZ REDDEDİLDİ'

Kamuoyunda sahte rapor veya alınan bilimsel mütalaaların sahte ve kabul edilemez olduğu durumun taraflarınca algı oluşturmak için kullanıldığı iddialarına değinilen açıklamada devamla şu ifadelere yer erildi; "Bu iddialar doğru değildir. Olsa olsa bunu söyleyenler tersine bir algı oluşturma çabası içindedirler. Ayrıca şunu önemle belirtmek isteriz ki, savcılık soruşturması devam ederken gerek müvekkilimin gerekse Sıla Gençoğlu’nun ifadelerinin basına yansıması sonrasında ve 7 Kasım 2018 tarihinde soruşturmaya gizlilik kararı ve yayın yasağı konulması için tarafımca mahkemeye başvurulmuş ancak bu talebimiz mahkeme tarafından reddedilmiştir. Tüm bu hususlar çerçevesinde bu gerçekleri kamuoyu ile bir kere daha paylaşmak isteriz.”

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Kural