Kapat
A+ A-

Ayşen Gruda, Erdoğan'a böyle seslenmişti: Beni dinle yeğenim!

74 yaşında hayata veda eden Türk tiyatro ve sinema oyuncusu Ayşen Gruda sadece sanatçılığı ile değil siyasi söylemleriyle de unutumayacak.
Yayınlanma tarihi: 23 Ocak 2019 Çarşamba, 17:06

Ayşen Gruda, Erdoğan'a böyle seslenmişti: Beni dinle yeğenim!

Ayşen Gruda'nın unutulmaz sözleri şöyle:

CUMHURİEYET'E SIMSIKI YAPIŞIN

28 Ekim 2018: (56. sanat yılı nedeniyle düzenlenen gecede yaptığı konuşma) : Ben halka güvenirim. Onlar da bana güvenirler hiç birbirimizi aldatmadık bugüne kadar. Halkımızdan umutluyum. Mutluluk ise, saniyelerdir. Her dakika mutluyum diye bir şey olmaz.

Eşyanın tabiatına aykırı. Ben burada eğer oturuyorsam, sizler de beni oradan izliyorsanız Atatürk bize Cumhuriyeti armağan ettiği için, âlemin kadınları bisiklete bindiği için bayram ediyor. Biz istediğimiz zaman bisiklete, arabaya biniyoruz. Cumhuriyete sımsıkı yapışın.


HÜLYA HANIM BU HÜLYALARDAN UYANSIN

24 Şubat 2018: (Bir gazeteye verdiği söyleşide Hülya Koçyiğit'in, 'Ülkede baskı yok, aksine herkes fazla özgür' sözleri üzerine): Sevgili Hülya, daha ne yapsınlar pardon, kamçıyla mı dövsünler bizi?

Hülya Hanım bu hülyalardan bir an evvel uyansın. Kendisine teşekkür ederiz bu pek engin düşüncelerini bizimle paylaştığı için. Ama bunları lütfen kendine saklasın. Çok seveni var, eski bir sanatçı. Bu laflar hiç hoş değil. Benim çok tuhafıma gitti.

('Artık ülkede siyasi hiciv yapılamıyor deniyor. Sizce de öyle mi?' sorusu üzerine:) Yapan yapıyor ama ne şartlarda? Ya da yapınca nelerle karşılaşıyor? Bunlara bakmak lazım. Ben bu ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı olsam ve benim tiplemem yapılsa, “Demek ki beni ne kadar seviyorlar” derim. Yapmadıkları zaman üzülürüm

'TELEVİZYON SAHİPLERİ HİÇ UTANMIYORLAR MI?'

31 Mart 2017 (Oyuncu Halit Akçatepe'nin yaşamını yitirmesinin ardından bağlandığı NTV canlı yayınında): Bu televizyon sahipleri yapımcılar utanmıyorlar mı? Reyting rekorları kıran filmlerin oynayan oyuncularına bir kuruş telif hakkı vermiyorlar. Utanmıyorlar mı yüzleri kızarmıyor mu? Sonradan arkasından ah vah etmek için yine reyting rekorları kırıyorlar çok acımasız bir sektör!

BÜLENT ARINÇ'A BİR ERKEK OLARAK SEN SUS

6 Eylül 2015: (Gazetemize verdiği söyleşide 'Bugün hangi siyasi liderin sizi aramasını istersiniz?' sorusu üzerine) Kimse aramasın beni. Önce şu ülkeyi düzeltsinler. Vakit kaybetmemeleri lazım. Kim kanı durdurursa oyumu ona vereceğim. “Bir kadın olarak sus’ diyen Bülent Arınç’a aynı şeyi söylüyorum. Arınç’a: ‘Bir erkek olarak sen sus! Ağlamaya devam et. Tam ağlanacak zaman zaten. Devam et ağlamana, otur oturduğun yerde’ diyorum. Politikacı dediğimiz insan önce kendini sevmeli ama sevme işini fazla abartmadan... Ülkesini de, halkını da sevmeli. Ayrım yapmadan ırk ayrımı gözetmeksizin. Atatürk bunu yaptı. En çok istediğim şey ne biliyor musunuz? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir kahkaha atması. Ben ona kahkaha attırırım. Bir kahkaha atsın bütün vücudu, sinir uçları rahatlayacak. Bir kahkaha atsın veya bir kedi alsın. Yine Bülent Arınç’a ithafen de diyorum ki kadınlar hep gülmeli. Cehaleti ortadan kaldıracak olan budur

'YEĞENİM SAKİN OL'

17 Haziran 2013: (Halk Tv'ye bağlanarak Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben) "Oğlum demeye de yaşımız tutmuyor. Yeğenim diyeceğim ona. Bu ülkeyi bölmek çok kolay, bir arada tutmak çok zor. İstersen hiç kimseye haber vermeden seninle görüşürüm. Seni yanıltan birileri var. İnsanları birbirine kırdırma. Biz birlikte yaşamak zorundayız. Bizim gidecek başka ülkemiz yok. Öteki beriki olmaz. Empati yap. Benim torunlarım var, senin de torunların var. Yeğenim.. sakin ol. Seni yanıltıyorlar, yapma kanma.. Benim gidebileceğim bir başka ülkem yok. Senin var mı? Öteki, beriki yapma. Empati yap. Ben sana empati yapmayı öğretirim yeğenim.Yeğenim nolursun, seni yanıltıyorlar. Ben 56 senelik oyuncuyum, bir tane evim var.. Senin nelerin var, insan mezara çoraplarını bile götüremiyor. Bir sakin ol.. Sen bu ülkenin başbakanısın. Senden rica ediyorum Sevgili Recep Erdoğan. Bugün konuşmanı dinledim. Yapma, seni yanıltıyorlar.. Bu insanları kızdırma, bunun sonu felaket. Rica ediyorum yeğenim beni duy, biz bu ülkede hep beraber yaşamak istiyoruz. Bölme, yapma.Recep Tayyip Erdoğan, yeğenim sevgi, empati her şeyin ilacı. İstiyorsan sana bunları öğretirim.Yapma yeğenim yapma yapma.. Sana kızmak istemiyorum, seni anlamaya çalışıyorum. Nolursun yeğenim elele verelim bu ülkeyi düzeltelim. Bu ülke zaten düzgün bir ülkeydi. Allah seni iyilikle islah etsin."

'DEVLET BANA GÖREV VERSİN MAĞARALARA GİDERİM'

6 Şubat 2013: (Verdiği bir söyleşide) "Neyin ispatı ve kavgası içindeyiz. O Kürt çocukları da anne, baba kuzusu. Küçük hesaplar yüzünden iki tarafta ölüyor. Dövüşe dövüşe değil masa başında konuşa konuşa halletmemiz gerekiyor. İnanıyorum aklı başında siyasiler, insanlar bunları görüyorlar. Hepimizin çocukları var. Bu savaş çok gereksiz. Eğer ki bu konuda katkım olacak ise mağaralara kadar gitmeye razıyım. PKK mağaralarına giderim. Çünkü onlar bana bir şey yapmazlar. Onlar da benim filmlerimle büyüdüler. Ben de endişeliyim ki o filmlerin neresinde yanlış yaptığımı düşünüyorum. Bana bir şey yapmazlar. Bu devlet bana bir görev verirse ben korkmadan ama hiç korkmadan mağaralara gidip o insanları ikna ederim. Masal anlatsam bile beni dinlerler."

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Bülent Arınç, Recep Tayyip Erdoğan, Ayşen Gruda

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler