Kapat
A+ A-

CHP'li başkandan ''Salda Gölü'nde Millet Bahçesi''ne destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'ne "Salda Millet Bahçesi yapacağız"açıklamasına, ilçenin CHP'li Belediye Başkanı Nuri Özbek'ten edstek geldi. Özbek, "Çok güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum. Ben Avrupai bir şekilde olacağını düşünüyorum ve her şekilde destekliyorum" dedi.
Yayınlanma tarihi: 4 Şubat 2019 Pazartesi, 17:31

[Haber görseli]Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geçen haftaki Burdur programı kapsamında, Yeşilova ilçesindeki 'Türkiye'nin Maldivleri' olarak bilinen Salda Gölü'nde inceleme yaptı. Bakan Kurum'un "Salda Gölü çevresine 300 bin metrekarelik alana 'Salda Millet Bahçesi' yapacağız ve bu da bir ilk olacak" açıklamasına Yeşilova Belediye Başkanı CHP'li Nuri Özbek'ten destek geldi.

'ÇOK GÜZEL BİR YATIRIM OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM'

Özbek yaptığı açıklamada, Salda Gölü etrafına millet bahçesi yapılmasını olumlu bulduğunu söyledi. Başkan Özbek, "Öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Yapılacak millet bahçesi Salda Gölü'ne çok şey katacaktır. Projeyi görmeden birçok kişi karşı çıkıyor. Gördüğünüz gibi burada her şey düzensiz. Millet bahçesi ile buralar düzene girecek. Millet bahçesi Yeşilova turizmine çok şey katacaktır. Biz Yeşilova'yı, Salda Gölü'nü tanıttık ama gelen misafirlerimiz için oturma yerleri, yatma yerleri yapamadık, tuvalet yapamadık sit alanı olduğu için. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu aştı. Çok güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum. Göle en çok zarar veren barajlardır" dedi.

'PROJENİN YÜZDE 40'LIK ALANI BİZE AİT'

Avrupa'da Salda Gölü benzeri yerleri gidip gördüklerini aktaran Başkan Nuri Özbek, "Yürüyüş yolları, ışıklandırmalar var. Oturma grupları, dinlenme alanları, spor alanları var. Ben Avrupai bir şekilde olacağını düşünüyorum ve her şekilde destekliyorum. Bu projenin yüzde 40'lık alanı bize ait. Bizden proje istediler. Belediyeye ait tapu olan yerleri de projenin içerisine koyduk. Betonlaşma olacağını düşünmüyorum. Millet Bahçesi içerisinde betonlaşma yok. Bazıları 'rant alanı' diyor. Rant alanı olarak düşünmüyorum. Diyelim ki küçük yöresel pazar yeri yaptılar ve bunu vatandaşa kiraya verdiler. Vatandaş da burada ürettiğini satacaktır. Çok yerde bunu gördük" diye konuştu.

'GELEN İNSANLARI YEŞİLOVA'DA TUTMAK GEREKİYOR'

Bölgede 5 yıldızlı otel, apartman, gökdelen ya da rezidans yapılmayacağını, gölün doğasını bozmayacak şeyler yapılacağını düşündüğünü vurgulayan Başkan Nuri Özbek, şöyle devam etti:

"İnanıyorum ki Yeşilova halkı da bu şekilde karar verecektir. Ama daha proje gelmeden sanki göl Yeşilova'dan gidiyormuş, göl ortadan kaldırılacakmış gibi imaj yaratılıyor. Yanlış şeyler yapılıyor. Ben yatırım gelmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım. Projeyi görmeden herkes karşı çıkıyor. Çok güzel olacağını düşünüyorum. Güneş enerjisinden faydalanarak göl kenarı ışıl ışıl olacak. Gece gündüz göl kenarında oturulabilecek. Vatandaş zevk alacak. Adam İstanbul'dan kalkıp geliyor. Bir saat göl etrafında geziyor. Sonra ne yapacak? Oturacağı, dinleneceği bir yer olmasın mı? Yeşilova'ya katkı sağlamak istiyorsak gelen insanları Yeşilova'da tutmamız gerekiyor."

'DOĞAYA ZARAR VERMEYECEK UFAK ÖNLEMLER ALINABİLİR'

Muğla'dan Salda Gölü'nü görmek için geldiklerini söyleyen vatandaşlardan Saime Kadirhan ise "Çok güzel bir yer. Burası biraz daha güzelleştirilebilir. Çadırlar yerine güzel evler yapılabilir. Yürüyüş yolları güzellik katabilir. Doğaya zarar vermeyecek ufak önlemler alınabilir" dedi.

'MİLLET BAHÇESİ GÖLÜ KİRLETECEKTİR'

Bucak'tan gelen Harun Çetinkaya da millet bahçesi projesi ile ilgili görüşlerini paylaştı ve "Salda Gölü doğa harikası bir yer. Burayı korumayı daha iyi şartları taşımak gerekiyor. Salda Gölü kenarına yapılacak millet bahçesi gölü kirletecektir. Göl kıyısı yerine daha uygun yerlere yapılması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

'İŞLETMESİ KÖYE VERİLMELİ'

Salda köyü sakinlerinden Ekrem Yeler de yapılacak millet bahçesini olumlu bulduklarını ancak işletmesinin köylerine verilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler