Alevilerden flaş çağrı

Alevi federasyonları, IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerle ilgili "Halkımızı sağduyulu davranmaya, kışkırtıcı eylemlerden uzak durmaya davet ediyor, tercihimizi savaştan yana değil barıştan; saldırganlıktan ve linçten yana değil halkların kardeşliğinden yana yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
Yayınlanma tarihi: 9 Ekim 2014 Perşembe, 15:56

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ile Alevi Vakıfları Federasyonu, IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerle ilgili ortak yazılı açıklama yaptı.

IŞİD'in insanlığın ve uygarlığın düşmanı olduğu belirtilen açıklamada, Kobani'nin (Ayn El Arab) 24 gündür IŞİD'e direndiği vurgulandı.

Açıklamada, Kobani'deki feryadı uygar ülkelerin duymak istemediğine işaret edilerek, bu saldırıların sorumlusu ülkelerin, Kobani'nin düşmesini bekledikleri ifade edildi. Alevi federasyonları olarak inançları ve farklı etnik kimlikleri karşı karşıya getiren bu politikaları tümüyle reddettikleri bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Halkımızı sağduyulu davranmaya, kışkırtıcı eylemlerden uzak durmaya davet ediyor, tercihimizi savaştan yana değil barıştan, saldırganlıktan ve linçten yana değil halkların kardeşliğinden yana yapıyoruz. Çünkü, Aleviler olarak gerici ve faşizan tehlikenin farkındayız. Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizden ve suskun kalmayacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın."

A+ A-