'FETÖ borsası'nın çete lideri yeniden tutuklandı

Bursa'da kurduğu çete aracılığıyla terör örgütü FETÖ/PYD sanıklarına para karşılığı tahliye sözü vermek suçundan 9 aydır tutuklu bulunan ve bir hafta önce tahliye edilen Eyüp Ensar Çelik, savcılığın itirazı üzerine yeniden tutuklandı.

17 Mart 2019 Pazar, 10:18

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, geçen yıl Temmuz ayında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma ile davalarda şüphelilerin lehine karar verilmesi için hakim ve savcılar üzerinde çeşitli yollarla baskı kurduğu iddia edilen çeteye yönelik operasyon yaptı. 9 çete üyesi gözaltına alındı.
Adliyeye sevk edilen ve tutuklanan şüpheliler hakkında Bursa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde  'suç örgütü kurmak' ve 'dolandırıcılık' suçlarından dava açıldı. Sanıklardan 8'i farklı tarihlerde görülen duruşmalarda tahliye edilirken, tek tutuklu sanık olarak çete lideri Eyüp Ensar Çelik kaldı. Eyüp Ensar Çelik de 8 Mart günü görülen duruşmada tahliye edildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tahliye kararına itiraz etti. Bunun üzerine Eyüp Ensar Çelik hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 

Cezaevi çıkışında arkadaşları tarafından karşılanan Eyüp Ensar Çelik, dün akşam polis tarafından yakalandı. Önce Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne ardından Bursa Adliyesi’ne çıkarılan Eyüp Ensar Çelik Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak, H Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

<haber-yatay:1298472,1081083,1033280>