İstanbul seçiminde kritik saatler! Gözler YSK'de

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugünkü gündem toplantısında AKP'nin Büyükçekmece, MHP'nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazlarını görüşüyor. AKP’nin itirazı ise 5 gün içinde araştırılacak.
Yayınlanma tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba, 08:13

[Haber görseli]Yüksek Seçim Kurulu (YSK) MHP’nin İstanbul seçimleri için gerçekleştirdiği olağanüstü itirazını görüşüyor...

İşte MHP’nin itiraz gerekçesi

MHP, 17 Nisan günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye başvurmuştu. MHP’nin Maltepe ilçe sandık kurullarında görevlendirilen, başkan ve asil üyelerin, 962’sinin Seçim Kanunu’nda gereken şartları taşımadığı, sandık kurulu yetkililerinin 479’unun il ve ilçe dışından Maltepe’ye atandığı belirtilmişti.

Çok sayıda belediye çalışanının da sandıklarda görevlendirildiği iddia edilen MHP’nin olağanüstü itiraz dilekçesinde “Bu durum sandık sonuçlarına bakılmaksızın suçtur. Ortada tam bir kanunsuzluk vardır” ifadeleri yer almıştı.

AKP'nin iddiaları için 5 gün süre verildi

YSK ara kararında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili AKP’nin yaptığı olağanüstü iptal başvurusundaki 8 iddianın araştırılmasına ve KHK ile kamu görevinden ihraç edilenlerin oy kullanamayacağı iddiasını reddine karar vermişti.

AKP’nin İstanbul seçimlerinde 41 bin 132 kısıtlı seçmenin oy kullandığı, kamu görevlisi olmayan kişilerin sandık kurulu görevlisi olduğu ve seçimde kayıp oy pusuları bulunduğu iddiaları araştırılacak.

YSK iddiaları araştırması için İstanbul ilçe seçim kurullarına 5 gün süre verdi.

A+ A-