Kamuda korku imparatorluğu

Gazetemizin duyurduğu ‘Bakan Pakdemirli’ye özel hizmet’ gündem oldu. Pakdemirli’nin bakanlık personelini villasında çalışmak üzere görevlendirmesine tepki yağıyor. Sendikacı Kurt, “Kamu çalışanları üzerinde ciddi bir korku imparatorluğu kuruldu. Kimse sesini çıkaramıyor” dedi.
Yayınlanma tarihi: 17 Mayıs 2019 Cuma, 01:51

[Haber görseli]

KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Hamit Kurt, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bakanlık personelini villasında çalışmak üzere görevlendirmesine ilişkin “Kamu çalışanları üzerinde ciddi bir korku imparatorluğu kuruldu. Çok ağır bir mobbing uygulaması var. Kimse sesini çıkaramıyor. Memurların evlerde çalıştırılması kanunlara ve yönetmeliklere aykırı” dedi.
Cumhuriyet’e konuşan Kurt, gazetemizin “Villada hizmet” manşetinin ardından bakanlık bürokratlarından konuya ilişkin bilgi almak istediklerini ancak sorularına yanıt alamadıklarını aktardı. Kurt, “Son 20 yıldır kamu çalışanları bürokratların evinde çalıştırıldığını, mesailerinin evlerde tamamladıklarına şahit olduk. Mevcut kanunlara, yönetmeliklere göre, böyle bir şey mümkün değil” dedi.

‘Ses çıkaramıyorlar’
Kurt, eski yönetmeliklerde “Özel Tahsisli Konutlar” kapsamındaki alanlarda bakanlık çalışanlarının görevlendirilebildiğini ancak değişen yönetmeliklerin buna izin vermediğini aktardı. Kurt, “Eskiden kamu işçileri ısıtma, temizlik sisteminde kullanıyordu. Yönetmelik değişikliği ile bu alanlar özel hizmete dahil oldu. Hizmetler ihale usulü ile yapılmalı. Kamu personelinin eliyle böyle uygulamalar yapılamaz” diye konuştu. Kurt, “Taşradan da böyle şikâyetler geliyordu. Kamu çalışanlarını çalıştırıyorlar. Bu konular bize geldikçe önce diyalog yöntemi ile sonra da kamuoyu ile paylaşarak bu tür sorunları çözmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

OHAL döneminde binlerce memurun KHK ile işten atıldığını anımsatan Kurt, “Kamu çalışanları üzerinde ciddi bir korku imparatorluğu kuruldu. Memurlar üzerinde çok ağır bir mobbing (yıldırma) olduğunu biliyoruz. İnsanlar işlerinden olmamak için ağır mobbinglere sessiz kalıyorlar. Bu nedenle insanlara ulaşamıyoruz. Ciddi bir baskı var üzerlerinde” dedi. Kurt, işten atılma korkusunun yanında ekonomik krizin de çalışanlar üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

Pakdemirli’nin villası TBMM gündeminde

CHP’li vekiller Gamze Taşçıer, Burhanettin Bulut ve Ayhan Barut hazırladıkları yazılı soru öne geleri ile Pakdemirli’ye yasadışı görevlendirmeyi TBMM gündemine taşıdı. Taşçıer, “Bakanlık personelini hangi kanuna, hangi yönetmeliğe veya hangi yetkiye dayanarak özel villanızda çalıştırmaktasınız” diye sordu. Bakanlık personeline hangi özel işlerin yaptırıldığının cevabını da isteyen Taşçıer, “özel villanız yönetmelikte geçtiği üzere ‘özel tahsisli’ sınıfında mıdır”, “özel işlerinizde çalışmayı reddeden Bakanlık personeli hakkında herhangi bir idari işlem yapılmış mıdır” sorularını yöneltti. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut da, Pakdemirli’ye memurların hangi birimden görevlendirildiğini, özel konutta görevlendirmenin gerekçesini ve yasal dayanağını sordu.
CHP’li Barut da soru önergesinde Pakdemirli’ye “Halkımıza hizmet için istihdam edilen personellerin bakanın şahsi hizmetlerini karşılaması için görevlendirmeleri hangi yasal, etik ve ahlaki kurallara göre yapılmaktadır. Kurum personelinde çok büyük bir huzursuzluk veren bu uygulamadan vazgeçilmesi için bir girişiminiz olacak mı” dedi.

A+ A-