13 yıl sonra iptal kararı

Mahkeme, UNESCO koruması altında olmasına karşın rant uğruna yapılan Sulukule kentsel dönüşüm kararına onay veren Koruma Kurulu ve Fatih Belediyesi Meclis kararını iptal etti.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2019 Cumartesi, 01:59

[Haber görseli]İstanbul 9. İdare Mahkemesi, Sulukule ile ilgili kentsel dönüşüm kararına onay veren Koruma Kurulu ve Fatih Belediyesi Meclisi kararını projeden 12 yıl sonra iptal etti. Romanların evlerinden çıkarılıp şehir dışına sürülmesiyle sonuçlanan Sulukule projesinde ilk iptal kararı da 2006’da başlayan kentsel dönüşüm sürecinden 6 yıl sonra verilmişti.

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği ile üç Roman yurttaşın açtığı dava sonuçlandı. İstanbul 9. İdare Mahkemesi, Koruma Kurulu kararını ve bu kararın uygulanmasına onay veren Fatih Belediyesi Meclisi kararını iptal etti. Sulukule Platformu tarafından yapılan açıklamada “Bin yıllık Roman Mahallesi ve UNESCO koruması altında olan Sulukule, Fatih Belediyesi’nin 5366 sayılı Yenileme Yasasının ‘en iyi ve ilk örneği olacağı’ iddiasıyla, 2006’da yıkılmaya başlanmıştı. Yenileme Kurulu’nun 02.11.2007 tarihli kararı ile onaylanan proje sonucunda mahalle sakinlerinin bir kısmı evlerinden zorla tahliye edilmişti” denildi.

Açıklamada, “Mahalle sakinleri, gönüllü uzmanlar ve sivil toplum desteğiyle hazırlanan alternatif proje de görmezden gelindi. Yenileme projesi ilk kez, 26 Nisan 2012 tarihinde İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından kamu yararı olmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Geç gelen bu ilk karar çıkana kadar Sulukule yerle bir edilmişti. Mahallenin hukuk mücadelesi devam etti ve ikinci projenin de iptali için dava açıldı. Son karar, ilkinden de geç bir şekilde, tam 12 yıl sonra, geçen günlerde geldi. Geç geldiği kadar eksik gelen bu son karara karşı, hak aramak için ‘ehliyet’siz sayılan sakinler temyiz yoluna gittiler. Sulukule’nin uzun ve zorlu hukuk mücadelesi devam ediyor” denildi.

A+ A-