Hukuksuzluk bitmedi

Yargıtay tarafından cezası onanan ve Cumhuriyet davasında cezaevinde kalan tek isim olan çalışanımız Emre İper’in 3 ay sonra özgürlüğüne kavuşması bekleniyor.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2019 Cumartesi, 02:01

[Haber görseli]
Yargıtay’ın bozma kararının ardından eski Cumhuriyet yazar ve çalışanları Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör ve Hakan Kara özgürlüklerine kavuşurken hakkındaki karar onanan gazetemiz çalışanı Emre İper infazı tamamlanana kadar cezaevinde kalacak.
İndirdiği bir müzik programı nedeniyle “Mor Beyin” mağduru olan Emre İper, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla mahkûm edildi. İper’in avukatlarının yaptıkları istinaf başvurusu reddedildi. Yargıtay 16. Ceza Daire ise, önceki gün İper hakkında sirayet şartları oluşmadığından istinaf mahkemesinin verdiği ret kararını onadı. İper’in yaklaşık 3 ay daha cezaevinde kalacağı tahmin ediliyor.

TECRİTTE 6 AY
Cezaevinde kalan tek Cumhuriyet davası sanığı gazetemiz muhasebe çalışanı Emre İper’i demir parmaklıkların arkasına mahkûm eden süreç haksızlık ve hukuksuzluklarla dolu. 2014 yılında telefonuna, “Freezy” denilen bir müzik programı indiren Emre İper, 6 Nisan 2017’de FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı “ByLock” kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındı. İper, 12 günlük gözaltı süresinin ardından telefonuna ByLock kurmadığı bilirkişi raporlarıyla sabit olmasına rağmen, “ByLock kullandığı” iddiası ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklandı. İper hakkındaki soruşturmayı Cumhuriyet davasının iddianamesini hazırlayan savcılardan Yasemin Baba yürüttü.
Cumhuriyet davasının görüldüğü ilk gün Emre İper’in iddianamesi yandaş medyaya servis edildi. İper hakkında açılan dava Cumhuriyet davasıyla birleştirildi. Çıkarıldığı duruşmalarda telefonunda ByLock’a giriş yapılmadığının ortaya çıkmasına rağmen İper bir türlü tahliye edilmedi. İper, tutuklu bulunduğu ilk 6 ayı ise Silivri Cezaevi’nde tecritte geçirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Aralık 2017 tarihinde FETÖ’nün gizli haberleşme ağı ByLock’u kullananlara yönelik yürütülen çalışma sonucunda, 11 bin 480 kişinin iradesi dışında bu programa yönlendirildiğini açıklayana kadar. Başsavcılık açıklamasında, 11 bin 480 kişi, telefonlarında ByLock yüklü olmadığı halde, “Mor Beyin” uygulamaları kullandıkları için ByLock listesinde yer aldığını aktarıyordu. Mor Beyin mağdurlarından biri ise Emre İper’di.

Mor Beyin kurbanı İper, başsavcılığın açıklamasından iki gün sonra tutukluluğunun 267. gününde özgürlüğüne kavuştu. İper hakkındaki, “terör örgütü üyeliği” suçlaması böylelikle düştü. Ancak dosyaya eklenen İper’in 36 takipçisinin olduğu sosyal medya hesabından yaptığı 4 paylaşım nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandı. Yargılama sonucunda ise İper, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis hapis cezasına çarptırıldı. İper hakkındaki ceza istinaf mahkemesi tarafından onandı.
Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin onama kararının ardından İper, 3.5 ay daha cezaevinde kalması bekleniyor.

TGC: ADALET GEÇ DE OLSA YERİNİ BULDU

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, gazetemizin 5 eski çalışanı için cezalarının infazının durdurulması ve salıverilmeleri kararının ardından Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara ve Önder Çelik, Kandıra Cezaevi’nden önceki gün tahliye edildi. Tahliyelerin ardından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) “Gazetecilik suç değildir, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalıdır” açıklaması yaptı. Açıklamada “Bir kez daha gazeteciliğin suç olmadığını, halkın haber alma, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkı için yapılan bir meslek olduğunu hatırlatıyoruz. Basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye’nin 157. sırada olmasından rahatsızız. Türkiye’de yargı reformunun gerçekleşmesinin en önemli adımlarından biri basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasıdır.” Sosyal medyadan açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası ise “Tutuklu tek bir gazeteci kalmayana kadar mücadeleye devam” ifadelerini kullandı.

MOR BEYİN NEDİR?

FETÖ tarafından geliştirilen “Mor Beyin” yazılım programlarıyla, aralarında müzik, oyun ve alışveriş sitelerinin de olduğu 8 uygulamaya gizli ByLock bağlantısı yerleştirildi. Yüz binlerce insanın kullandığı programların, bir piksellik reklam kısımlarına tıklandığında kullanıcı “Mor Beyin” adresine yönleniyordu. Daha sonrada Mor Beyin’in de ana sayfasında bir piksellik bir alana gizlenmiş olan bağlantı sayesinde arka planda “https://bylock.net” sunucusuna bağlantı kuruluyor.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Güray Öz, Hakan Kara, Musa Kart, Önder Çelik