Hukukçulardan uyarı: Deliller korunmalı

“Eski eşim tarafından tecavüze uğradım. Korktum, utandım. Kimseye anlatamadım. Ama şimdi bana yaptıkları yanına kalmasın. Benim başıma gelen başkasının başına gelmesin. Ne olur durumuma sessiz kalmayın” diye seslenen cinsel saldırı mağduru, çaresiz değil, suçlu asla değil.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2019 Cumartesi, 02:03

[Haber görseli]Saldırıların faillerini ortaya çıkarmak için önce cinsel saldırıyı kanıtlamak gerektiğini vurgulayan hukukçular, cinsel saldırılara maruz kalan kadın, erkek, çocuk ve LGBT bireylerin hayatlarını değiştiren olay sonrasında delilleri koruyarak zaman geçirmeden adli süreci başlatması gerektiğini dile getirdiler.

48 saat önemli
Şule Çet davasının avukatı Umur Yıldırım, kadın, erkek, çocuk ve LGBT bireylerin tecavüze uğradıklarını kanıtlamaları için yapılması gerekenlere dikkat çekti. Yıldırım, tecavüzü kanıtlamak için en net delilin iç çamaşır olduğunu vurgulayarak “Cinsel saldırıya uğrayan birey hastaneye en geç 48 saat içinde gitmeli. Eğer olaydan çok sonra gidilirse bulgular kaybolabilir. Hem kıyafetlerini hem de kendisi kesinlikle yıkanmamalı. Kıyafetler özellikle de iç çamaşırlar çok önemli delil olduğu için muhafaza edilmeli. Hastanede bulunan polis memuru adli vaka raporu oluşturmalı. Vücutta tükürük, sperm gibi bulgular varken yıkanırsa ya da günlerce şikâyette bulunmazsa deliller kaybolur. Cinsel saldırı dosyalarındaki en net bulgular sperm, tükürüktür” değerlendirmesini yaptı.
Yıldırım, Şule’nin iç çamaşırları bulunmamasına rağmen tecavüze uğradığını ifade ederek “Şule’nin anal ve vajina kısmında ps ve tükürük bulundu. Anal kısımda bir tükürüğün bulunması tecavüzü en net kanıtlar. Cinayetleri ortaya koymak için önce cinsel saldırıyı kanıtlamak gerekiyor. Tecavüz olgusu cinayet olgusundan daha somut ortaya konulabiliyor” dedi.

Giydiği kıyafet için sorumlu tutulamaz

Tekirdağ’da 9 yaşından 17 yaşına kadar akrabasının cinsel istismarına maruz kaldığı öne sürülen Ahmet E. Y. (26), 29 Nisan’da 15. kattan atlayarak yaşamına son verdi. Davayla ilgilenen avukat Merve Uçanok, kadın, erkek, çocuk, LGBT bireyi fark etmeksizin rızası dışında cinsel amaçlarla vücut dokunulmazlığı ihlal edilen her kişi, mağdur konumuna geldiğini ve bu durumun tecavüz olduğunu belirterek, “Çoğu vakada mağdurun rıza gösterdiğine dair yanlış kanılar, toplumsal normlar ve cinsiyetçi yaklaşımlar ile tecavüzün oluşmadığı gösterilmekte ve tecavüzcüler lehine açıklamalar yapılmaktadır. Mağdurun giyim kuşamından ne yaptığına kadar özgür iradesi irdelenmekte ancak cinsel ilişkiye girilmesi sırasındaki rızayı iradesinin olup olmaması gibi esas alınması gereken sorular geri plana atılmaktadır. Bu nedenle kadın, giydiği kıyafet nedeniyle sorumlu tutulamaz” ifadelerini kullandı.

Nitelikli cinsel saldırı suçlarında davaların zaman aşımı süresinin 15 yıl olduğuna dikkat çeken Uçanok sözlerine şöyle devam etti: “Toplumsal kimlikler ve baskılar gereği çoğu mağdur, tecavüz olayını dillendirmekten çekinmekte ve şikâyette bulunmamaktadır. Veyahut olayın üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra şikâyette bulunmaktadır. Bu sebeple yeterli delilin toplanamaması ya da delillerin kaybolması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Öncelikle tecavüze uğrayan birey bundan utanmamalı ve adalet arayışına gecikmeden başlamalıdır. Mağdurun bu şekilde toplumdan kopmaması ve tedavi olup yaşamına olabildiğince sağlıklı şekilde devam edebilmesi için sosyal hayatın içinde tutulması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca istismarcı ile evlendirilerek sorunu ‘çözmek’ gibi yaklaşımlar çağdışıdır. Bu durum, insan hakları ihlali ve halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmeli, çözüme de bütüncül yaklaşılmalıdır” diye konuştu.

Cinsel saldırı durumunda ne yapılmalı?

Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) tarafından hazırlanan “Kadının Cinselliği Dosyası”nda cinsel saldırıya uğrayan mağdurların yapmaları gerekenler şöyle sıralanıyor:
-Yıkanmayın,

-Dişlerinizi fırçalamayın, ağzınızı çalkalamayın,

-Tuvalet ihtiyacınızı mümkün olduğunca muayene olduktan sonraya erteleyin,

-Saçınızı taramayın,

-Giysilerinizi değiştirmeyin,

-Muayeneye giderken yanınıza yedek temiz çamaşır ve giysi alın.

Hukuki bir işlem halinde ise, polis karakoluna ya da Cumhuriyet Savcılığı’na doğrudan dilekçe ile başvurmak tavsiye ediliyor.

A+ A-