İbrahim Kaypakkaya’nın kardeşi Ali Ekber Kaypakkaya’ya soruşturma

Türkiye Komünist Partisi (ML) kurucusu olan İbrahim Kaypakkaya’nın kardeşi Ali Ekber Kaypakkaya’ya, Gazete Duvar’da yazdığı bir yazı nedeniyle soruşturma açıldı. “Terör örgütü propagandası yapmak”tan açılan davanın ilk duruşması 18 Eylül’de görülecek.
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 23:53

[Haber görseli]

Türkiye Komünist Partisi (ML) kurucusu olan İbrahim Kaypakkaya’nın kardeşi Ali Ekber Kaypakkaya’ya, Gazete Duvar’da yazdığı bir yazı nedeniyle soruşturma açıldı. Ağabeyinin ölümünün yıldönümünde yazdığı yazıda anılarını anlatan Kaypakkaya, “Kardeşimin mezarını ziyaret etmek suç, aynı soyada sahip olmak suç, onunla ilgili bir anı paylaşmak suç!” diyerek duruma tepki gösterdi. “Terör örgütü propagandası yapmak”tan açılan davanın ilk duruşması 18 Eylül’de görülecek.

Ali Ekber Kaypakkaya’ya hakkında 2012’de de Samsun Başsavcılığı’nca “terör örgütü propagandası yapmak ve suçu ve suçluyu övmek” gerekçeleriyle soruşturma başlatılmıştı. Ağabeyinin mezarı başında yapılan anma sonrasında 131 kişinin de ifadesi alınmıştı. Kaypakkaya, ağabeyinin mezarını ziyaret edebilmek için kimliklerini karakola bırakarak izin almak zorunda kaldıklarını belirterek, “Her zaman ağabeyimin mezarını ziyaret edip, anacağız” ifadelerini kullanmıştı. 68 kuşağının önde gelen isimlerinden İbrahim Kaypakkaya, Diyarbakır’da gördüğü işkence sonucu 18 Mayıs 1973’te ölmüştü.

A+ A-