Irk sorusuna soruşturma

Sağlık Bakanlığı, Ankara Onkoloji Hastanesi’nde hastaya verilen rapordaki “ırk” sorusunun yetkili firma tarafından standart olarak yüklendiğini belirtti. Raporda “Türk” kelimesinin otomatik girilmesi nedeni ise “normal” ve “uygun” ifadeleriyle açıklandı.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 13 Şubat 2015 Cuma, 05:53

Cumhuriyet’tin Ankara Onkoloji Hastanesi’nde hastaya verilen raporda ırk sorusunun sorulmasını ortaya çıkaran “Hastaya ırk sorusu” haberi ses getirdi. Haberin ardından Sağlık Bakanlığı açıklama
yaparken, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da konuyu Meclis gündemine taşıdı.

İnceleme başlatıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, rapordaki kişiye ait bilgilerin manuel olarak girildiği, ancak “ırk” bölümünün yetkili firmanın yaptığı ayarlama ile otomatik yüklendiğini belirtildi. Irkın otomatik olarak “Türk” girilme nedeni ise “Cihazın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde kullanılacak olması ve ülkemiz insanına uygun olarak belirlenen normal ve ortalama değerlerine göre tıbbi değerlendirme yapılabilmesidir” şeklinde açıklandı. Habere konu olan hasta yakını ile başhekim yardımcısının tartışmasına ilişkin olarak da hastane yöneticiliğinin inceleme başlattığı bildirildi.

‘Bu fişleme midir?’

HDP Diyarbakır Milletvekili Aydoğan, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Aydoğan, başhekim yardımcısının hasta yakınının rapordaki ırk hanesinin bilimsel nedenini öğrenmek istediğini ve “Sizinle görüşmek istemiyorum çünkü Kürtsünüz” yanıtını aldığını anımsattı. Aydoğan şunları sordu:

“Bakanlığınızın hastaların hangi ırk mensubu olduğuna dair veri toplanması yönünde talimatı bulunmakta mıdır, ırk seçeneği içeren rapor uygulaması hastaların ‘ırk’ bakımından fişlenmesi değil midir, bilgiler başka kurumlarla paylaşıldı mı, ırk hanesinin gerekçesi nedir, hasta ve yakınlarının zor kullanılarak hastaneden çıkarılmasının gerekçesi nedir?”

Oran ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları sordu:

“Hastaların ırkının sorulmasının gerekçesi nedir, talimatı siz mi verdiniz, uygulama hükümetiniz aldığı bir üst karardan mı kaynaklanıyor, uygulamanın sorumlusu kimdir, soru Hipokrat yeminine aykırı değil mi, kamu hizmetinde ayrımcılık yapılması suç değil mi, Tuncelili bir vatandaşa karşı yapılan bu ayrımcı tavır hükümetinizin yürüttüğünü öne sürdüğü ‘Alevi açılımı’na ters değil mi, AKP hükümetleri döneminde, Kürt veya Alevi vatandaşlara ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle ceza verilen herhangi bir kamu çalışanı var mı, örnek varsa sorumlusuna ne tür cezalar verildi?”

Önce küfretti sonra sildi

Hasta yakını Yalçın Çakmak ile tartışan Başhekim Yardımcısı Ali Edizer dün sosyal medyadan küfür içerikli bir mesaj paylaştı. Daha sonra paylaşımını silen Edizer, “Doğruysa kabulüm. Değilse, yazan da itibar eden de o.... çocuğudur” ifadelerini kullandı.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ahmet Davutoğlu, Mehmet Müezzinoğlu, Nursel Aydoğan, Umut Oran