Kapat
A+ A-

Kopyanın delili tapede

KPSS itirafçısının iddialarına göre deliller, ‘Format attınız mı bilgisayara’ diyerek karartıldı
Yayınlanma tarihi: 27 Mart 2015 Cuma, 05:17

[Haber görseli]

2010’da yapılan KPSS’de soruların sızdırılarak kopya çekilmesine ilişkin iddiaların odağındaki Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin kurucularından Mehmet Hanefi Sözen’in dinlemeye takılan bir görüşmesinde “Format attınız mı bilgisayara? Berat (Koşucu) sağlamsa bize bir şey olmaz” diyerek delilleri karartmaya çalıştığı iddia edildi. Ankara Emniyeti’nde işlemleri tamamlanan 75 şüpheliden 67’si adliyeye sevk edildi.

Serbest bırakılanlar arasında yer alan öğretmen Baki Saçı’nın itirafçı olduğu öğrenildi. Yalvaç ilçesinde otururken arkadaşı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nde çalışan Berat Koşucu tarafından soruların sınav öncesi kendisine gönderildiğini ileri süren Baki Saçı’nın Türk Ceza Yasası’nın 221. maddesi kapsamında “etkin pişmanlık”tan yararlandığı bildirildi. Saçı’nın ifadesinde soruları Cemaatin önceden ele geçirdiğini ve kendisine yakın kişilere dağıttığını anlattığı kaydedildi.

Himmet olarak 1816 koyun iddiası

Savcılığın iddiasına göre 2010 yılındaki sınav öncesinde sorular, Turgut Özal Düşünce Hamle Derneği’ne geldi ve buradan çeşitli kişilere dağıtıldı. Soruşturma kapsamında suçunu itiraf eden kişi sayısının 4 olduğu öne sürüldü.

AA’nın haberine göre ise Organize ve Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekiplerinin, 15 ay süren çalışmaları sırasında “paralel yapı” adına “himmet” toplayan 4 kişinin de varlığı tespit edildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan K.B, B.C, S.S. ve B.S’nin örgüt adına yardım topladıkları öğrenildi. Toplanan “himmet”ler arasında 1816 koyunun da bulunduğu belirtildi.

‘Deliller silindi’

2010 yılındaki KPSS sonrasında açılan soruşturma doğrultusunda delil olarak el konulan bilgisayara müdahale edildiği de tespit edildi. Söz konusu dönemde Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün bilişim suçları bölümünde görevli emniyet amiri Öner G’nin bilgisayarda bulunan sınav sorularını sildiği ve bilgisayardaki izleri de yok ettiği gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Skandal Meclis’te

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, KPSS skandallarını Meclis’in araştırmasını istedi. Ağbaba, ne kadar insanın hileyle kurumlara alındığının tespit edilmesi, KPSS’de soruların çalınmasının önlenebilmesi ve KPSS’yle ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için gerekli adımların belirlenmesini istedi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Veli Ağbaba, Turgut Özal

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler