Kapat
A+ A-

Suud Kralı, Erdoğan’a askeri harekatı anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Yemen'deki son gelişmelerle ilgili olarak bir telefon görüşmesi yaptı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 27 Mart 2015 Cuma, 11:39
[Haber görseli]
Suudi arabistan öncülüğündeki Körfez ülkelerinin Yemen operasyonu Gündemi değiştirdi. Arap Birliği dışişleri bakanları, Yemen'deki Şii Husi tehdidine karşı ortak bir ordu oluşturmaya hazırlanıyor. Hazırlanan taslak, yarın Suudi Arabistan'da toplanacak Arap Birliği zirvesinde oylanacak. Ülkelerin karar taslağı üzerinde uzlaştığı, Birleşik Arap Gücü'nün görevinin Arap ülkelerine karşı güvenlik tehditlerine hızlı askeri gücü gerçekleştirmek olacak.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralıyla telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Yemen'de Husi milislerinin varılan tüm anlaşmaları ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararını çiğnemelerinin kaygı verici olduğuna dikkati çekti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yemen'in birlik ve bütünlüğünü, bölgenin güvenlik ve istikrarını tehlikeye sokan davranışların uluslararası toplum tarafından endişeyle karşılandığını da vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hassasiyet ve destek mesajından dolayı teşekkür eden Suud Kralı Selman bin Abdülaziz'in, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'den gelen talep üzerine Suudi Arabistan öncülüğünde KİK ülkeleri tarafından başlatılan hava harekatı hakkında bilgi verdiği kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suud Kralı’nın 2 Mart'ta Riyad'da yaptıkları görüşmeye atıfta bulunarak, iki ülke arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarma konusundaki kararlılıklarını görüşme vesilesiyle yeniden teyit ettikleri belirtildi.
Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler