Kapat
A+ A-

Yeni Şafak: Gülen masonmuş

Yeni Şafak gazetesi dün ‘belge’lerle Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen’in mason olduğunu ileri sürdü.
Yayınlanma tarihi: 31 Mart 2015 Salı, 05:51

Gazetenin “Gülen’in karanlık dünyası- İşte o şok belgeler” başlığıyla manşetten duyurduğu ve birinci sayfasının tamamını ayırdığı haberin spotunda, “Yeni Şafak’ın ulaştığı tarihi belgelere göre Gülen daha ilk gençlik yıllarında masonluk yemini etti ve üstün hizmetlerinden dolayı taltif madalyası aldı” denildi.

Dernek adında çelişki

Mason locasıyla Gülen arasındaki ilişkiyi eski CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek’in kurduğu öne sürülen haberde, 25 Mart 1975’te Gülen’in masonluğa sadakatini gösteren ‘Tekris Yemini’ ettiği iddiası da yer aldı. Bu iddiaya dayanak olarak gösterilen 1975 tarihli belgede derneğin ismi Türkiye Büyük Mason Mahfili Derneği olarak geçiyor. Oysa bundan iki yıl önce, 1973 yılında Dernekler Kanunu’nda yapılan bir değişiklikle Türkiye’deki tüm derneklerin “Türk” ve “Türkiye” niteliklerini kullanmalarının kısıtlanması üzerine derneğin adının başındaki ‘Türkiye’ sözcüğünün kaldırıldığı belirtiliyor.

Aynı daktilodan gibi

Farklı tarihlere ait belgelerin tümünde Gülen’in isminin “aynı daktilodan çıkmış gibi” gözüktüğü de dikkat çekti. Söz konusu belgelerde ayrıca “eskiyen” ya da “lekelenen” bölgelerde siyah karakterlerin bundan etkilenmemiş olduğu göze çarpıyor. Yeni Şafak’ın bu çelişkileri, Balyoz davalarındaki belge ve kanıtlarda o gün olmayan dernek ve kurumların yer almasını da anımsattı.

Haber sosyal medyada günün konusu oldu:

zamancomtr: İnternette 10 TL’ye satılan eskitme kâğıtlarla Gülen’e mason iftirası atan Y.Şafak rezil oldu.

EmreUslu:

1) Benim Fuat Avni olduğuma,

2) Oran’ın Sümeyye’ye suikast planına,

3) Gülen’in mason belgelerine AĞIR TORLLER hariç, AKP’liler bile inanmaz.

[Haber görseli]

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler