Erdoğan'dan 'Milletin A... koyacağız' diyen Mehmet Cengiz'e hediye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17-25 Aralık ile ortaya çıkan ses kayıtlarında 'Milletin A... koyacağız' diyen Mehmet Cengiz'le operasyondan sonra ilk kez kameralar önünde poz verdi.
Yayınlanma tarihi: 19 Ekim 2015 Pazartesi, 13:10

[Haber görseli]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çırağan Sarayı'nda 3. Havalimanı Finansmanı için düzenlenen törende projenin ortaklarına ve banka temsilcilerine hediye verdi. Erdoğan'ın hediye verdiği isimlerden biri de 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda ortaya çıkan ses kayıtlarında 'Milletin A... koyacağız' diyen Mehmet Cengiz'di. Erdoğan, operasyondan sonra Cegiz ile ilk kez kameralar önünde poz verdi.

İhale şartnamesi değiştirildi

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu önceki gün yaptığı açıklamayla, 3. havalimanı ihalesinde yaşanan yolsuzluklara dikkat çekerek “Mega proje olarak gösterilmeye çalışılan bu proje bir mega felakettir” demişti. Erdoğdu, Limak-Kolin- Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’na verilen projenin, İstanbul’un son kalan Kuzey Ormanları’nı yok edeceğini, uçuş tehlikesi yaratan hava koşulları ve kuş göç yolları üzerinde olması nedeniyle teknik bir felaket olduğunu belirtmişti.

Havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyum yetkilisinin ihalenin yapıldığı tarihte ihalelere katılmaktan yasaklı olduğunu söyleyen Erdoğdu, ihale şartnamesinin sonradan değiştirilmesi, sözleşmenin açık hükümlerine rağmen yapım ve işletme süresini uzatacak şekilde yer tesliminin 22 ay boyunca yapılmaması, proje müteahhitlerinin 630 milyon dolarlık rüşvet havuzu oluşturması gibi hukuka aykırı uygulamaları hatırlattı.

[Haber görseli]

3. havalimanına yabancı kaynak bulamadılar... Tüm yük kamuya

[Haber görseli]

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Aykut Erdoğdu, Recep Tayyip Erdoğan