Ahmet Taner Kışlalı ölümünün 16. yıldönümünde anılıyor

Akademisyen, gazeteci ve yazar Ahmet Taner Kışlalı, ölümünün yıldönümünde anılıyor.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 21 Ekim 2015 Çarşamba, 18:30

Akademisyen, gazeteci ve yazar Ahmet Taner Kışlalı, 21 Ekim 1999 Perşembe günü, Ankara'da evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Kışlalı bugün ölüm yıldönümünde anılıyor.

Ahmet Taner Kışlalı, Tokat`ın Zile ilçesinde 10 Temmuz 1939'da doğdu. Gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı'nın küçük kardeşidir. Kilis Kemaliye İlkokulu'ndan sonra, Kilis Orta Okulu'nu ve Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi.

Kışlalı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1962-63 yılları arasında Yenigün Gazetesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1968-72 yılları arasında öğretim görevlisi olan Ahmet Taner Kışlalı, 1967 Paris Hukuk Fakültesi'nde doktorasını yaptı. Hacettepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak akademik yaşamına atıldı. 1988 yılında da profesör olan Ahmet Taner Kışlalı, 1977'de Cumhuriyet Halk Partisi`nden 5. Dönem İzmir Milletvekili seçildi. Kışlalı, Bülent Ecevit tarafından kurulan 42. Hükümet'te 1978-79 yıllarında Kültür Bakanı olarak görev yaptı.

12 Eylül sonrasında üniversiteye dönen Kışlalı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde siyaset bilimi dersleri verdi. Ahmet Taner Kışlalı, aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi'nde ''Haftaya Bakış'' başlığıyla köşe yazıları yazıyordu. Bu köşesinde Kemalizmi, laikliği, demokrasiyi, insan haklarını savunan ve eğitime önem veren yazılar yazdı. Kışlalı, 1971'de "TRT Bilimsel başarı Ödülü"nü aldı. Kışlalı, 9 Eylül 1995'te geçirdiği trafik kazasında, 28 mayıs 1968'de evlendiği ilk eşi Nilgün Kışlalı öldü, kendisi ağır yaralı olarak kurtuldu. İlk eşi Nilgün Hanım'dan Dolunay ve Altınay adında iki kız çocuğu olan Kışlalı'nın ikinci eşi Nilüfer Kışlalı'dan da Nilhan Nur adında bir aylık bir kız çocuğu vardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Ekim 1999 tarihinde evinin önünde bombalı saldırıya uğrayan Kışlalı'nın öldürülmesinin 16'ncı yılı nedeniyle mesaj yayımladı. Kışlalı'nın karanlık odaklarca 16 yıl önce bugün katledildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Partimizin saygın ve seçkin temsilcilerinden biri olan Kışlalı, bilim adamı, siyasetçi, gazeteci, yazar ve akademisyen olmasının çok ötesinde iyi bir insan, aydınlık Türkiye idealine adanmış bir neferdi" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Kışlalı'nın fikir ve eserlerinin hala yaşadığını belirterek şunları kaydetti: "O bomba, 16 yıl önce bugün Kışlalı hocamızın yaşamını sonlandırmış olabilir ama kendisi, yetiştirdikleri, fikirleri ve eserleriyle yaşamaya devam ediyor. Cumhuriyet değerlerine olan bağlılığının asla karşılıksız kalmayacağına, ülkemizin sonsuza kadar laik ve demokratik bir ülke olarak yaşayacağına olan inancımla kendisini özlemle, sevgiyle, saygıyla anıyor, ailesi ve sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum."

A+ A-