Nüfus cüzdanları için teklif... Ne pembe olacak ne de mavi

CHP nüfus cüzdanında adeta devrim yaratacak bir teklif verdi.

cumhuriyet.com.tr
24 Ekim 2015 Cumartesi, 17:05

Teklif yasalaşırsa kadın ve erkek nüfus cüzdanları farklı renkte olmayacak. Nüfus cüzdanında cinsiyet farkını gözetmeyecek düzenlemeler yapılacak.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-TEKLİF YASALAŞIRSA NÜFUS CÜZDANLARINDA CİNSİYET AYIRIMI OLMAYACAK-

Teklife göre; Bakanlık, nüfus cüzdanının kapsamını, şeklini ve ebadını belirlerken cinsiyet farkını gözetmeyecek düzenlemeler yapacak.

Teklif yasalaşırsa nüfus cüzdanlarında kadın ve erkek nüfus cüzdanları farklı renkte olmayacak. Kadın ve erkek nüfus cüzdanlarının farklı renkte olması ortadan kaldırılacak.

-KADIN VE ERKEK NÜFUS CÜZDANLARI FARKLI RENKTE OLMAYACAK-

Teklifin gerekçesinde, ülkenin taraf olduğu söz konusu anlaşmalara karşın Nüfus Hizmetleri Kanunu’ndaki eksik düzenleme nedeniyle cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı belirtilerek şöyle denildi:

“Kanundaki nüfus cüzdanları ile ilgili düzenlemede kadın ve erkek nüfus cüzdanlarının farklı renkte olması toplumsal bilinci doğrudan ve dolaylı etki etmektedir. Vermiş olduğumuz kanun teklifiyle, kadın ve erkek nüfus cüzdanlarının farklı renkte olması ortadan kaldırılarak cinsiyet eşitliğinin sağlanması, aynı zamanda LGBTİ bireylerin de bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi hedeflenmektedir.”