Kapat
A+ A-

Hacı Lokman'a saygısızlık eden profesör üniversiteden kovuldu

Almanya’da Ilmenau Teknik Üniversitesi, Şırnak’ta zırhlı polis aracının arkasına bağlanarak yerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in cesedine ‘köpek‘ benzetmesi yaptığı öne sürülen doktora öğrencisi ve akademisyen Cemal Aydoğan’ın okulla ilişkisini kesti.
Yayınlanma tarihi: 27 Ekim 2015 Salı, 22:12

Diken'in haberine göre Ilmenau Teknik Üniversitesi, doktora öğrencisi Cemal Aydoğan’a ait olduğu belirtilen hesaptan, “Ne var bunda asker, polis özgürce köpek gezdiremeyecek mi?” ifadeleri kullanılması üzerine soruşturma başlatmıştı. Hesabının hacklendiğini savunan Aydoğan, soruşturma tamamlanıncaya kadar görevinden uzaklaştırılmıştı.

[Haber görseli]

Üniversite söz konusu soruşturmayı 21 gün sonra tamamladı. Okulun sitesinden yayınlanan açıklamada “Üniversite yönetimi, Twitter’da Kürtleri aşağılayacı açıklamalar yapan doktora öğrencisinin geçmişte de yine Kürtlere yönelik insan onurunu çiğneyen benzer paylaşımlar yaptığını tespit ettiğinden görevden derhal uzaklaştırılmasına karar vermiştir” denildi.

Güven ilişkimiz yeniden sağlanamaz

Üniversite yönetimi Aydoğan’la arasındaki güven ilişkisinin yeniden sağlanamayacak kadar zedelendiği için bu kararı aldığını vurulayarak, “İlmenau Üniversitesi dünya kültürlerine açıktır, çalışanlarının din, dil, ırk ve cinsel yöneliminden bağımsız barış ve dayanışma içinde çalışmasına büyük değer verir ve bu temelde çalışır” açıklamasını yaptı.

Okul yönetimi daha önce de Aydoğan hakkında polise suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

Facebook paylaşımları da pek farklı değil

Twitter hesabının kendisine ait olmadığını savunan Cemal Aydoğan’ın Facebook’taki paylaşımlarının da Twitter’daki mesajını aratmadığı ortaya çıkmıştı. Aydoğan’ın Facebook hesabından da daha önce benzer ifadelerin kullanıldığı görüldü.

[Haber görseli]

[Haber görseli]

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler