Komutan’dan Altan ailesine taziye mesajı

Çetin Altan için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar dahil pek çok kişi tarafından taziye mesajı yağarken hükümet yetkililerinin mesaj göndermemesi dikkat çekti.

28 Ekim 2015 Çarşamba, 07:18

Türk basınının ünlü kalemlerinden gazeteci ve yazar Çetin Altan’ın geçen perşembe günü hayatını kaybetmesinin ardından oğulları Ahmet Altan ve Mehmet Altan başta olmak üzere Altan ailesine başsağlığı ve taziye mesajları yağdı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Gülen cemaati lideri Fethullah Gülen, KCK Yürütme Konseyi eş Genel Başkanlığı, Altan için başsağlığı mesajı yayımlayanlar arasındaydı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın da aileye taziye mesajı gönderdiği öğrenildi. Tüm bu yoğun taziye mesajlarının içerisinde mevcut iktidar partisinin, hükümet yetkililerinin taziye mesajı göndermemesi dikkat çekti. Oysa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2009 yılında dönemin başbakanıyken Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü Çetin Altan’a “Türkiye artık ne Çetin Altan’ı 300 kez mahkeme kapılarına çağıran ve düşünceyi mahkûm eden bir Türkiye’dir; ne de Nâzım Hikmet’i 12 yıl boyunca hapishanelerde tutan bir Türkiye’dir. O algılarıyla vehimler üreten Türkiye yerini özgüvene bırakmıştır” sözleriyle takdim etmişti.

Akar’ın Altan ailesine gönderdiği taziye mesajı ise şöyle:

Akar’ın mesajı

“Sayın Altan ailesi, değerli babanız Türk basının asırlık çınarı kıymetli gazeteci Çetin Altan’ın siz sevgili ailesine gazeteci dostlarına ve basın dünyasına veda ederek sonsuz yolculuğa uğurlanışını büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Ülkemizin yetiştirdiği müstesna gazetecilerden biri olan Altan’ın vefatı basın camiası ve memleketimiz için büyük kayıp olmuştur. Türk edebiyatına unutulmaz katkılar sunan gazetecilik ve yazarlık hayatı boyunca verdiği değerli eserleriyle de basın camiasının gönlünde aziz hatırasının hep yaşayacağına inandığım duayen gazeteci Altan’ın kaybından dolayı duyduğunuz acınızı yürekten paylaşıyor merhuma rahmet size ve basın camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum.”