Keşifçi Antalya'da yakalandı

Fransa’nın Başkenti Paris’te geçen hafta 132 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısının keşifçisi olduğu iddia edilen Fas uyruklu IŞİD militanı, Suriye’ye kaçmak isterken Antalya’da kaldığı 5 yıldızlı otelde yakalandı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2015 Pazar, 02:10

Belçika vatandaşı 26 yaşındaki Ahmet Dahmani ve beraberindeki 2 kişi çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Dahmani Antalya Havalimanı’nda takibe alındı. Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafında adım adım takip edilen Dahmani, 16 Kasım’da Manavgat’ta 5 yıldızlı bir otele yerleşti. Otele baskın düzenleyen polis, Dahmani’yi gözaltına aldı. Polis, Suriye’den gelerek Dahmani ile buluşacağını belirlediği 29 yaşındaki Ahmet Tahir ve 23 yaşındaki Muhammed Verd’yi de Antalya - Alanya D-400 karayolu Manavgat girişinde durdukları araçta yakaladı. 2 Suriyelinin, IŞİD yöneticilerinden aldıkları talimatla, Paris eyleminin faillerinden Dahmani’yi güvenli bir şekilde Suriye’ye götürmek için geldikleri ve sahte pasaport getirdikleri tespit edildi. Mahkemeye çıkarılan 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

3 IŞİD militanının, Belek’te yapılan G20 Liderler Zirvesi’ne yönelik bir eylem planladıkları öne sürüldü. Operasyon ardından Fransa Interpolü, Dahmani’nin Paris saldırılarının organizasyon ve keşfinde yer aldığını ve iade edilmesini istedi. Paris saldırılarıyla ilgili organizasyonda bizzat yer aldığı, keşif yaptığı belirtilen Dahmani’nin sorgusunda, 2015’te Suriye’de silah, keşif ve istihbarat konusunda eğitildiği ortaya çıktı.

Molenbeek’ten

Dahmani’nin Belçika’nın başkenti Brüksel’de “cihat mahallesi” olarak bilinen Molenbeek semtinde oturduğu belirlendi. Brüksel Boks Akademisi’ne kayıtlı boksör olan Dahmani’nin birçok karşılaşmaya çıktığı kaydedildi.

A+ A-