Evine hırsızlık için giren genci öldüren sanığa ceza yok

Adana'da evine giren, hırsızlık suçundan kaydı olan 20 yaşındaki Aytekin Akyol'u pompalı tüfekle öldürdüğü için ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan 63 yaşındaki Sezai Yakıt'a, meşru savunma gerekçesiyle ceza verilmedi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 26 Kasım 2015 Perşembe, 15:19

[Haber görseli]Almanya'da yaşayan Sezai Yakıt, memleketi merkez Seyhan İlçesi'nin Mıdık Mahallesi'ne tatile geldi. Sahibi olduğu bahçeli dubleks villada kalan Yakıt, geçen 2 Şubat günü akşam saatlerinde kapının açıldığını duydu. Daha önce meydana gelen hırsızlık olayları nedeniyle evine hırsız girdiğini düşünen Sezai Yakıt, av tüfeğini aldı. Merdivenden alt kata inen Sezai Yakıt, bir gençle karşılaştı. Poliste hırsızlıktan kaydı bulunan Aytekin Akyol olduğu belirlenen genç, iddiaya göre belindeki tabancayı çıkararak Yakıt'a ateş etmek istedi, ancak silah patlamadı. Bunun üzerine Sezai Yakıt av tüfeğiyle Aytekin Akyol'a 2 el ateş ederek öldürdü.

ATEŞLEME MEKANİZMASI YOKMUŞ

Kardeşi 38 yaşındaki Hasan Yakıt'ı arayıp durumu anlatan Sezai Yakıt, suçu üstlenmesini istedi. Kardeşi de bunu kabul ederken, Sezai Yakıt polisi arayıp olayı bildirdi. Hasan Yakıt, gelen polislere olayı kendisinin gerçekleştirdiğini söylerken daha sonra Sezai Yakıt suçunu itiraf etti. Sezai Yakıt tutuklanırken, kardeşi serbest bırakıldı. Yapılan incelemede ise Aytekin Akyol'un üzerinden çıkan tabancanın kuru sıkı ve ateşleme iğne mekanizmasının olmadığı saptandı.

İLK DURUŞMADA BIRAKILDI

Sezai Yakıt hakkında kasten öldürme suçundan 'ömür boyu' ve kardeşi Hasan Yakıt hakkında ise 'suçu üstlenme' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Savunmasında evde bulunduğu sırada kapının açıldığını duyduğunu anlatan Sezai Yakıt, 'Kim o' diye seslendiğini ancak yanıt alamadığını söyledi. Hırsız girdiği şüphesiyle av tüfeğini aldığını aktaran Yakıt, "Merdivenden indiğimde karşımda genci gördüm. Elindeki tabancayı bana doğrultmuştu. Panikledim, geri kaçarken elim tetiğe değdi ve tüfek ateş aldı. Tüfek sesi yankı yapınca onun da bana ateş ettiğini sandım. Geri kaçarken bir el de havaya ateş ettim" dedi.

MEŞRU SAVUNMA SAYILDI

Tutuksuz sanık Hasan Yakıt ise ağabeyinin kalp ve tansiyon hastası olduğunu belirterek, "Ağabeyimi o halde görünce gelen polislere benim vurduğumu söyledim. Amacım ağabeyimi biraz rahatlatmaktı. Emniyete gidince gerçeği söyledim" diye konuştu. İlk duruşmada Sezai Yakıt tahliye edildi. Karar duruşmasında pişman olduğunu yineleyen Sezai Yakıt'a mahkeme heyeti, Türk Ceza Kanunu'nun 'Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez' hükmü uyarınca ceza vermedi. 2 yıla kadar hapsi istenen Hasan Yakıt da, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

A+ A-