Boğazlar'da olağanüstü hareketlilik

Çanakkale Boğazı’ndan dün geçiş yapan 2 Rus savaş gemisinin ardından bu sabah da bir Ukrayna savaş gemisi geçiş yaparak Karadeniz’e doğru yol aldı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 4 Mart 2014 Salı, 09:05

[Haber görseli]Rusya ile Ukrayna arasında Kırım nedeniyle yaşanan krizin ardından Çanakkale Boğazı’nda da hareketli günler yaşanmaya başladı. İlk olarak dün (Pazartesi) Rusya’nın Suriye’deki iç savaş nedeniyle Akdeniz’de görevlendirdiği 2 savaş gemisi Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e doğru yol almıştı.

Ukrayna savaş gemisi geçiş yaptı - VİDEO

Çanakkale Boğazı bu sabah ise savaşın eşiğindeki iki ülkeden Ukrayna’nın bir savaş gemisine ev sahipliği yaptı. Saat 07.00’de Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan Ukrayna donanmasının amiral gemisi Hetman Sahaydachny fırkateyni saat 08.00’da Çanakkale önlerine ulaştı. Sahil Güvenlik Komutanlığı botunun eşlik ettiği Ukrayna Savaş Gemisi, boğazda gemilerin manevra yapması en güç nokta olan Nara Burnu’nu dönerek gözden kayboldu. Savaş gemisinin boğaz geçişini tamamladıktan sonra Karadeniz’e gitmek üzere Marmara Denizi’ne açılacağı öğrenildi.

RUS BAYRAĞI ÇEKİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde basında yer alan haberlere göre, Aden Körfezi’ndeki devriye görevi sırasında Karadeniz’e dönme emrini dinlemeyen fırkateyn mürettebatının taraf değiştirdiği ve fırkateynin Rus bayrağı çektiği iddia edilmişti. O gemi Çanakkale Boğazı’ndan Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne ait bayrakla geçiş yaptı.

Öte yandan, Ukrayna savaş gemisinin geçişinin hemen akabinde boğazdan geçen Türk savaş gemileri geçiş yapması dikkat çekti.

A+ A-