Casus diye suçlanan uzman çavuşun ifadesi

MİT TIR’larının aranmasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin talimatı doğrultusunda, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlattı.
Yayınlanma tarihi: 5 Mart 2014 Çarşamba, 13:55

[Haber görseli]Adana’da MİT’e ait olduğu iddia edilen TIR’ların durdurulmasına neden olan ihbarı yapan kişinin ifadesi ortaya çıktı. “TIR’larda silah ve patlayıcı madde bulunduğu” ihbarını yaptığını söyleyen Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli kıdemli çavuş. G.M., ifadesinde “Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden alınan karara istinaden bir önleme dinlemesi yaptıklarını” ileri sürdü ve “bir telefon görüşmesinden şüphelenmesi üzerine takibe geçtiğini” söyledi. G.M., gelişmeleri komutanı H.G.’ye bildirdiğini ancak “Konumuz kaçakçılık, diğer konular bizi ilgilendirmez” yanıtını aldığını aktardı. G.M., komutanı H.G.’ye, “Komutanım bunun içerisinde silah ve patlayıcı madde varsa, yarın öbür gün bir şey olursa vicdani olarak bunun hesabını verebilecek misiniz?” diye sorduğunu ve “Daha sonra vatandaş olarak ihbarda bulunmaya karar verdiğini” belirtti.

MİT TIR’larının aranmasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin talimatı doğrultusunda, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlattı. İlgili dosyada geçen bilgilere göre, “TIR’larda silah ve patlayıcı madde bulunduğu” ihbarını yaptığını söyleyen G.M., 5 Şubat 2014’te verdiği ifadede şunları söyledi:

Dinlemede ‘3 tane misafirimiz var’ ifadesi

“Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden alınan karara istinaden bir önleme dinlemesi yapıyorduk. Şüpheli olarak görülen dinlemelerden birinde, ‘Kaçta buluşuyoruz, misafirler kaçta gelecek, yolculuk var mı, evet yolculuk var, saat gece 12’de buluşuyoruz her zamanki yerde, 1’de çıkış yapacağız, 3 tane misafirimiz var, açık mı olsun kapalı mı oldun’ şeklinde ifadeler duyunca şüphelendim ve takibe geçtim. Takip sisteminin başında bir arkadaşımı bırakarak, aracın istikameti olan Gölbaşı’na giderek bekledim. 1 TIR beklerken TIR’ların 3 tane olduğunu anladım. Komutanım H.G.’ye, TIR’ların içerisinde silah ve patlayıcı madde olabileceğini anlattım. Ancak H.G. bana ‘Kendi konumuz kaçakçılık, diğer konular bizi ilgilendirmez’ dedi. Sistemi yeniden kontrol ettiğimde araçların Aksaray’a doğru gittiğini tespit ettim. Araçların Batı’dan Doğu’ya doğru hareket etmesi içerisinde silah olduğu konusunda şüphelenmeme neden oldu.”

‘Silah ve patlayıcı madde varsa…’

“Komutanım H.G.’ye giderek, ‘Komutanım bunun içerisinde silah ve patlayıcı madde varsa, yarın öbür gün bir şey olursa vicdani olarak bunun hesabını verebilecek misiniz?’ dedim. Daha sonra vatandaş olarak ihbarda bulunmaya karar verdim. Daha önceden takibini yaptığımız sigara kaçakçılığı ve uyuşturucu ile ilgili olarak irtibata geçtiğim Adana İl Jandarma Komutanlığı’nın numarasını arayarak ihbarda bulunacağımı söyledim. Oradaki görevli bir başka numara vererek ihbarı oraya yapmam gerektiğini söyledi. Ben de burayı arayarak, Adana’ya doğru patlayıcı ve silah yüklü TIR’ların geldiğini ihbar ettim.”

‘Alay komutanı ve İstihbarat Daire Başkanı’nı bilgilendirdim’

“Daha sonra Adana Başsavcılığı’nın 31 Ocak’ta MİT’e ait TIR’larla ilgili soruşturma başlattığı haberleri çıkınca, olayın çok fazla abartılıp farklı yönlere çekilmesi üzerine vicdanen rahatsız oldum ve 3 Şubat, Pazartesi günü akşam saatlerinde şube müdürüne konuyu anlattım. Salı günü de, alay komutanı ve İstihbarat Daire Başkanı’nı bilgilendirdim.”

A+ A-