ABD savaş gemisine 'Go Home Yanke' sloganları

Samsun limanında bulunan ABD Donanmasına ait USS Taylor (FFG-50) adlı savaş gemisine, bir grup tepki gösterdi. Liman girişini kapatan grup Go Home Yanke diye slogan attı.
DHA
Yayınlanma tarihi: 6 Mart 2014 Perşembe, 16:16

[Haber görseli]2014 Soçi Kış Olimpiyatları'nın güvenliğinin sağlanması kapsamında Karadeniz'e gelen ABD Donanması'na ait 'USS Taylor' (FFG-50) adlı savaş gemisi, yakıt takviyesi için geçen 12 Şubat'ta Samsunport Sanayi Rıhtımı'na demir attı.

ABD savaş gemisine Samsun'da protesto - VİDEO

Bu sırada pervanesi kırılan gemi, tamir edilemeyince limanda beklemeye başladı. Türkiye Gençlik Birliği üyesi olduklarını söyleyen yaklaşık 50 kişilik bir grupta bugün limana giderek geminin gitmesi için eylem yaptı.

Limana girmek isteyen grubu çevik kuvvet ekipleri engelledi. Bunun üzerine ellerinde Türk bayrakları bulunan grup, Kahrolsun Amerikan emperyalizmi, Go Home Yanke diye sloganlar atarak kol kola girip liman girişini kapadı.Bunun üzerine polis dağılımları yönünde uyarılarda bulundu. Ancak grup dağılmayınca da kısa süreli arbade yaşandı ve polis biber gazı ile müdahale etti.

Liman girişini kapatan grup yetkili birinin ABD savaş gemisinin ne zaman gideceği hakkında bilgi vermesini istedi. Bu sırada gelen bir yetkili geminin yarın sabah limandan ayrılacağını söyleyince eylemciler, sloganlar atarak liman başkanlığına kadar yürüdü. Ardından da olaysız bir şekilde dağıldı.

A+ A-