Kapat
A+ A-

Berkin’i hatırlamıyor

Gezi Direnişi sırasında Berkin Elvan’ın ölümüne neden olan polis olduğu şüphesiyle sorgulanan polis E.Y., ifadesinde hiçbir şeyi hatırlayamadı. Savcılıkta sorgulanan E.Y., gaz silahı kullanmadığını savundu. E.Y. ifadesinde Gezi Direnişi sırasında birçok yerde görevlendirildiğini, Berkin’in öldüğü gün nerede olduğunu hatırlamadığını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 12 Mart 2016 Cumartesi, 05:59

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nın TOMA görüntülerini inceleyerek tek şüpheliye indirdiği soruşturmada şüpheli polis E.Y’nin ifadesine Cumhuriyet ulaştı. 9 Mart’ta 3 ayrı savcı tarafından sorgulanan şüpheli polis E.Y., ifadesinde Gezi Parkı eylemlerinde nerede görev yaptığını dahi hatırlamadı.

Şüpheli polis E.Y. ifadesinde şunları söyledi: “Ben olay tarihinde İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde 62971 numaralı grupta kalkancı olarak görevliydim. Benim ZET tüfeği kullanma sertifikam yoktur. Kasım 2011 tarihinde İstanbul’a gelmiştim. İlk görev yerim idi. Bu nedenle olay yerini tam olarak hatırlamıyorum. Olay gününü de anımsamıyorum. Çünkü o tarihlerde Gezi Olayları nedeniyle birçok yerde görevlendirilmiştim. Ancak Okmeydanı’nda görevlendirilmiş olduğumuzu hatırlamıyorum. Ben sertifikam da olmadığı için o tarihlerde hiç gaz tüfeği kullanmadım. Grup komiseri E.T’yi daha önce de grup komiseri olduğu için hatırlıyorum. Ancak olay günü orada olup olmadığını hatırlamıyorum. K.E.H. isimli komiseri tanırım. Kendisi ile bir görevde birlikte olduğumuzu hatırlıyorum. Ancak bu olayda olup olmadığını çıkaramıyorum.”

‘Ben değilim’,

E.Y. kendisine olay anına ilişkin gösterilen TOMA görüntülerindeki kolu sargılı polisle ilgili, “Söz konusu fotoğrafta 1. ZET’çi olarak etine dolgun olarak tanımlanan kişi ben değilim. Kendisini hatırladım. Görüntülerde kolu sargılı olan görevlinin F.D. olup olmadığını bilemiyorum. Söz konusu görüntülerde ben yokum” dedi. E.Y’ye Jandarma Kriminal Laboratuvarı ve Ulusal Kriminal Büro’nun düzenlediği bilirkişi raporlarındaki gaz tüfeği kullanan polislerin görüntüleri sorulduğunda ise, “1. ZET’çi olarak tanımlanan kişi ben değilim. Kolu sargılı 2. ZET’çiyi tanıyamadım. Grubumuzun şefi Y.U. idi. Suçlamayı kabul etmiyorum” diye konuştu.

Açlık grevi sonlandı

Halkın Hukuk Bürosu avukatları Berkin’in ölüm yıldönümünde soruşturmada aşama kaydedildiğini belirterek Okmeydanı’nda başlattıkları açlık grevini sonlandırdı. Berkin’in vurulduğu sokaktaki açlık grevi çadırının önünde konuşan avukat Oya Arslan, özetle şunları söyledi: “Berkin’in katledilmesinin 1000. günde dosyada hareketlilik sağlanması üzerine açlık grevini sonlandırıyoruz. Bu dava açılmak zorunda ve bunun için ısrarımızı sürdüreceğiz. Hangi dosya 1000 gün bekler ve hangi anne 1000 gün acıyla bekletilir” dedi. Dosyada daha önce görüntülerin olduğunu ancak bir türlü isimlerin açıklanmadığını kaydeden Arslan, “Ulusal Kriminal Büro’nun ardından görüntülerin temizlenmesi için ve kişilerin tespiti amacıyla görüntüler Jandarma Kriminal Büro’ya da gitmişti. Buradan gelen kararla Ulusal Kriminal Büro’nun iki yıl önce bulduğu kişiler işaret edilerek, ‘sicil numaralı kişi Zet 1 polise muhtemel aynı işareti ile benziyor’ denildi. Bunun üzerine bu kişinin ifadesi alındı. Bir ay önce Jandarma söylemişti ancak iki gün önce ifadesi alındı. Bu kişi ifadesinde silah kullandığını kabul etmiyor. Herkes bilmiyorum, görmedim havasında. Emniyet bu isimleri vermeli ve bu dava açılmalı” dedi.

‘SORUŞTURMA TİTİZLİKLE SÜRÜYOR’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmaya ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Daha önce olay failinin tespitine yönelik alınmış olan bilirkişi raporu çerçevesinde yürütülmekte olan soruşturma, ilerleyen süreçte görüntü iyileştirilmesi işlemi uygulanarak alınan Jandarma Kriminal raporu ile çok daha farklı bir boyut kazanmış, hatta olay faili dahi değişmiştir. Söz konusu raporlar medya ve sosyal paylaşım ağlarında da yayımlanmış olup, soruşturmanın geldiği aşama itibari ile ortaya çıkan yeni olay failinin kimliğinin tespit çalışmaları titizlik ve ivedilikle sürdürülmektedir” denildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler