Artvin'deki HES direnişinde bir gözaltı daha

Artvin’in Ardanuç ilçesinde hidroelektrik santrali için ölçüm yapmaya gelen ekiplerin köye girmesini engelleyenler içinde yer alan Kamile Kaya, jandarma tarafından şirket çalışanlarına hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındı.

21 Mart 2016 Pazartesi, 17:28

Ardanuç’un Bulanık Köyü’nde bu sabah saatlerinde yaşanan olayda, hidroelektrik santrali yapımı için iş makinelerinin köye geldiğini gören halk önce iş makinelerinin önünü kesti ardından da köy yolunu kapattı. Köye gelen şirket, halkın izin vermemesi üzerine kurmak istedikleri sondaj makinelerini toplayarak geri dönmek zorunda kaldı.

Öğle saatlerinde ise jandarma, köy halkından Derelerin Kardeşliği Platformumu Yönetim Kurulu ve ÖDP Artvin İl Yönetim Meclisi üyesi Kamile Kaya’yı hakkında şirket çalışanlarına hakaret ettiği iddiasıyla şikâyet olduğu gerekçesini göstererek evinden gözaltına aldı. Birgün'den Demet Sargın'ın haberine göre; Kaya ifade vermek üzere Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’na götürüldü.

Cumhuriyet Başsavcılığı, ayrıca HES'e tepki gösteren Artvinlilerden bir diğer ÖDP İl Yönetim Meclis üyesi Elyesse Uygun'un da Kaya ile aynı suçlamadan ifadesinin alınmasını istedi.