Yakın arkadaşından 'Erdoğan'ın serveti' açıklaması

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selman Esmerer, "Tayyip Bey'in İstanbul İl Başkanlığı döneminde sadece bir evi vardı. Sözü edilen rakamlar çalışmakla kazanılamaz" dedi.
Yayınlanma tarihi: 18 Mart 2014 Salı, 19:44

[Haber görseli]

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selman Esmerer , yolsuzluk ve rüşvet iddiaları için "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Müslümanlık algısına zarar verdiler. Tayyip Bey'in İstanbul İl Başkanlığı döneminde sadece bir evi vardı" dedi.

'ERDOĞAN İL BAŞKANIYKEN BİR DAİRESİ VARDI'

Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nı da kapsayan süreçte Tayyip Erdoğan ile 10 yıl çalıştığını, İl Başkan Yardımcılığı da yaptığını belirten Selman Esmerer, Erdoğan'ın "ben varsam olsun, ben yoksam ülke de olmasın, bakışına sahip olacak kadar hırslı olduğunu" savundu. Esmerer, Erdoğan ile görüş ayrılığının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'yken başladığını söyledi. "Biz reel politika yapacağız" diyen Erdoğan'ın, Milli Görüş çizgisinden farklılaştığını söyledi.

Esmerer, Erdoğan'ın Refah Partisi İstanbul İl Başkanı'yken sahip olduğu mal varlığı hakkında "Hiçbir şeyi yoktu, sadece bir evi vardı, Bu miktarda paralar iç edildiyse bunun yenilir yutulur tarafı yok... Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları Müslümanlık algısına zarar verdi" dedi. Esmerer, daha sonra ticarete atıldığını belirttiği Erdoğan'ın bu dönemde "orta seviyeye yükseldiğini" söyledi, "ancak bugün bahsedilen miktarların çalışmayla kazanılamayacağını" belirtti. "Belki Hazine'den almıyorlar ama" diyen Esmerer, konuşmasının devamında kentsel dönüşüm ve TOKİ projelerinde konuşulan rantın önemli olduğunun altını çizdi. Esmerer, "TOKİ binalarındaki dairelerinin ciddi bir bölümünün dar gelirliler açısından astronomik denilebilecek fiyatlarla satıldığına" işaret etti.

İSTANBUL İÇİN KORKUTAN İDDİA: '7 ŞİDDETİNDE BİR DEPREM OLSA 500 BİN KİŞİ ÖLÜR!'

Saadet Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selman Esmerer, "AKP'nin Türkiye genelindeki oyunun yüzde 36 civarında göründüğünü" iddia etti, partisinin İstanbul'un 6 ilçesinde birinci olduğu görüşünü dile getirdi. Esmerer, "kentsel dönüşümün çok yavaş ilerlediğini belirttiği İstanbul'da 7 şiddetini aşan bir deprem olması durumunda binaların yüzde 80'inin yıkılacağını 500 bin dolayında insanın öleceğini" ileri sürdü. Yolsuzluk iddiaları hakkında "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" diyen Esmerer, dinleme kayıtlarında geçen konuşmalara kayıtsız kalınamayacağını söyledi.

'BERKİN İÇİN RAHMET DİLEMELİ'

Esmerer, Başbakan'ın "Ablalara kapı açmayın" söylemi eşliğinde iddia ettiğinin aksine "Gülen cemaatinin sahada görünmediğini" söyledi. "Kabataş 'ta başörtülü kadına saldırı iddiasının iftiraysa çok çirkin olduğunu, kirli bilgiler dolaştığını" kaydeden Esmerer, "Gezi Parkı sürecini çok kullandığını" vurguladığı Erdoğan'ın "Berkin Elvan için rahmet dilemesi gerektiğini" vurguladı.

'AK PARTİ'NİN BÜTÇESİNİN YÜZDE 1'İ KADAR BÜTÇE'

Saadet Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını koyan makina mühendisi Esmerer, medyanın partilere propaganda için eşit imkân tanımadığını söyledi. Ulusal kanallara çıkmakta sıkıntı yaşadıklarını belirten Esmerer, AKP tabanının ikinci partisi oldukları için kendilerine daha fazla sınırlama getirildiğini savundu.

Esmerer, "Zaten artık parti bile sormuyorlar. 'Sarıgül mü, Topbaş mı' diyorlar" ifadesini kullandı. Esmerer, "İstanbul'daki kampanya için AKP'nin bütçesinin yüzde birini harcayabildiklerini, ancak yine de pankartlarının söküldüğünü" söyledi.

'700 BİN DOLARI KOLUNA TAKIYORSAN İNSAF!'

"Yolsuzluk iddialarına dair dikkatimizi çeken Erdoğan'ın Alo Fatih'ler gibi bazı ses kayıtlarını kabul etmesi" diyen Esmerer, para alışverişlerinin gündeme geldiği kayıtlar için "Erdoğan'ın nihayetinde 'Bu paraları biz götürdük' diyemeyeceğini" söyledi. "İhalelere ilişkin duyumlarımız vardı, ama boyutunu bilmiyoruz" diyen Esmerer, iddialar için "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" dedi. Esmerer, "Kayıtların yasallığı sorgulansa da içeriğe kayıtsız kalınamayacağını" belirtti. Başbakan'ın da "Bu alçaklar beni dinlemiş" dediğini hatırlatan Selman Esmerer, "Bu miktarda paralar iç edildiyse bunun yenilir yutulur tarafı yok" ifadesini kullandı.

Esmerer, "Bazı yöneticilerin bir gözünün Euro, bir gözünün dolar gördüğünü" belirtti. "İddialara milletin bir kısmının inandığını, bir kısmının inanmadığını" söyleyen Esmerer, "Kesin paraya karışmışlar ama biraz mı, çok mu yargı söyleyecek" dedi. Esmerer, "700 binlik saatlerden bahsediyorlar, 700 bin doları koluna takıyorsan insaf!" dedi.

'BİZ SP'LİYİZ DİYEREK EVLERE GİDİP AKP'YE OY VERİN DİYORLAR'

Selman Esmerer, gündemdeki gerilimin Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar artarak devam edeceğini öngördüğünü söyledi ve "Eğer AKP seçimlerde yüksek oy almazsa Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçebileceğini" ileri sürdü. Esmerer, "AKP'nin oy oranının Türkiye genelinde yüzde 36 civarında olduğunu" iddia etti. Saadet Partisi olarak İstanbul'da 6 ilçede birinci olduklarını aktaran Esmerer'e göre, SP'nin önde göründüğü ilçeler Sultanbeyli, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sultangazi ve Esenler.

Esmerer, bazı AKP'lilerin oy için "Biz SP'liyiz" diyerek evlere gittiklerini ve "AKP'ye oy verin" dediklerini ileri sürdü. Kanıt olup olmadığının sorulması üzerine Esmerer, "Yakalayamıyoruz, sonradan haberimiz oluyor" dedi. Selman Esmerer, "Seçimlerde AKP birinci parti olacak, ama oyu kesin düşecek" dedi. "Olanlar aktarılabilse, iletişim aydınlatılabilse oylar çok daha fazla düşerdi" diyen Esmerer, "Rüşvete dünyanın hiçbir yerine prim vermezler" dedi.

'CEMAATİ REFERANDUM DIŞINDA SAHADA GÖRMEDİM'

Fethullah Gülen'in Zaman gazetesinde yayımlanan "Askeri dönemlerden 10 kat fazla zulüm görüyoruz" sözlerinin hatırlatılması üzerine Esmerer, "Başbakan frensiz konuşuyor" dedi ve "Haşhaşi, sülük" gibi sözleri kınadı. Nurcular ile Milli Görüş'ün arasının hiçbir zaman çok sıcak olmadığını, ancak kavgalı da olmadıklarını belirten Esmerer, Erbakan'ın gergin dönemlerde bile cemaate ilişkin olarak söylediği "5 vakit aynı kıbleye bakıyoruz" sözlerini hatırlattı.

Esmerer, Başbakan Erdoğan'ın dile getirdiği "Gülen cemaatine mensup ablalar, AKP'ye oy vermeyin diye kapı kapı geziyor" iddiası hakkında da şunları söyledi: "Ablalar diyerek bir fotoğraf bastılar, halbuki bizim teşkilattan bayanlardı onlar. Saadet Partisi adına gitmişlerdi. O yalandı. Cemaatse en aktif referandumdaydı, tüm partilerden iyi çalıştılar. Onun haricinde cemaati sahada görmedim."

A+ A-