YÖK’ten üniversitelere dua genelgesi

YÖK Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanlığı’nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 99. Yıldönümü dolayısıyla tüm üniversite rektörlüklerine genelge göndererek, tüm üniversitelerin uygun yerlerinde Kuran ve dua okunmasını istediği ortaya çıktı.
Yayınlanma tarihi: 19 Mart 2014 Çarşamba, 12:19

[Haber görseli]YÖK, 179 üniversiteye resmi yazı göndererek Çanakkale Zaferi’nin gençler arasında farkındalığının oluşturulması için 5 milyon öğrencinin yemekhane ve kafeteryalarında “Ecdat menüsü” çıkarılmasını istedi.

YÖK’ten gönderilen yazıda, “Kahraman ecdadımızın kahramanlıkları hafızalarda canlı kalması adına Çanakkale Şehitleri Haftası içerisinde 18 Mart 2014 tarihinde, üniversiteniz öğrencilerine tarih şuurunun yaşatılması için geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Ecdat Mönüsü’ adı altında gelenekselleştirerek üniversite yemekhane ve kafeteryalarında, ecdadımızın o günkü mönüsü olan buğday çorbası, hoşaf ve ekmekten oluşan mönü dağıtılacaktır” ifadesi yer aldı. Dün üniversitelerin yemekhanelerinde bu menü sunuldu.

Önceki yıllarda da hayata geçirilen bu uygulamaya bu yıl yeni bir unsur daha eklendi. YÖK’ten gönderilen yazıda rektörlüklerden, üniversitelerde Kuranıkerim okunması için destek istendi. YÖK’ten gönderilen yazıda, “Medeniyet ve Gençlik Spor Kulübü Derneği (T-Genç) ile kurumumuz ortaklığında düzenlenecek olan ‘Ecdada Rahmet Okusana’ etkinliğine kurumunuzca destek verilmesi” ifadeleri kullanıldı. YÖK talimatı uyarınca dün bazı üniversitelerde şehitlerine ruhuna Fatiha okundu.

Orman kebabı eklediler

YÖK’ün üniversitelere yolladığı “Ecdad Menüsü” talimatına kendisinin uymadığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre YÖK personeline dün verilen yemek menüsü, talimata uygun olarak, “Buğday çorbası, hoşaf ve ekmek”ten oluşmadı. YÖK personeline “geçen yıl doyulmadığı” gerekçesiyle orman kebabı ve pilav da eklendi.

A+ A-