İstifacı vekillerden yeni parti sinyali

AKP'den istifa eden İzmir milletvekilleri Ertuğrul Günay, İlhan İşbilen ve Erdal Kalkan ortak basın toplantısı düzenliyor. Basın toplantısında konuşan Günay, yeni bir partinin sinyallerini verdi.
Yayınlanma tarihi: 20 Mart 2014 Perşembe, 12:18

[Haber görseli]AKP'den istifa eden üç İzmir milletvekili Ertuğrul Günay, İlhan İşbilen ve Erdal Kalkan bugün basının karşısına çıktı.

Üç bağımsız milletvekili adına ilk konuşmayı eski Kültür ve Turizm Bakanı, İzmir Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay yaptı. "Türkiye Cumhuriyeti'nin bir çok kuralını alt üst eden bu anlayış karşısında sessiz kalmamız, millete ihanet etmek anlamına gelirdi" diye konuşan Günay, "Bizim bir inancımız var, o inancımız bize haksızlıklar karşısında susmanın şeytanla işbirliği olduğunu söylüyor" ifadelerini kullanarak, o yüzden susmayı değil itiraz etmeyi seçtiklerini anlattı.

YENİ PARTİ MESAJI

Ertuğrul Günay, konuşmasında yeni bir siyasi partinin de sinyallerini verdi. Türkiye'nin yeni bir siyasete ihtiyacı olduğunu söyleyen Günay, "Türkiye toplumunun demokrasiye ekonomik gelişmeye ihtiyacı var. Türkiye toplumu adalet istiyor. Bütün partiler buna bakacak. Kendilerini revize edecekler. Toplumun ihtiyacını görülerse yollarına devam edecekler. Karşılamazlarsa toplum yeni siyasi hareketleri bağrından çıkaracaktır" ifadelerini kullandı, "Bunun karşılanmaması halinde yeni bir çocuğun doğumunu buradan müjdeliyorum" diye konuştu.

VATANDAŞLARA 30 MART ÇAĞRISI

Allah'tan başka hiç kimseye boyun eğmeyeceklerini dile getiren Günay, "İtirazlarımızı milletimize söylemeyi seçtik. Bir yoldan ayrılma varsa, yoldan sapan yolsuzluklara tenezzül edenlerdir" dedi. Herkes için adalet istediklerini anlatan Günay, "Bu yerel seçimde umut ediyoruz, dua ediyoruz ki milletimiz siyasetteki bu akıl karışıklığını giderecek" diye konuştu.

[Haber görseli]


İŞBİLEN: KEŞKE 17 ARALIK BAŞIMIZA GELMESEYDİ

Günay'ın ardından sözü İlhan İşbilen aldı. "İnsanız, beşeriz mutlaka yanlışlarımız olabilir ama bu yanlılşarda devam etme ve milletin huzurunda aynı şeyleri tekrar edilecek bir şey değil" ifadelerini kullanan İşbilen, "Keşke bunlar görülseydi, bu 17'si başımıza gelmeseydi" diye konuştu.

KALKAN: ONLAR KISA PANTOLONLA GEZİNİRKEN...

Basın toplantısında son sözü Erdal Kalkan aldı. Büyük bir şaşkınlık içinde olduğunu dile getiren Kalkan, "Öyle bir süreçten geçiyoruz ki, şu an bakan olarak geçinenler kısa pantolonla gezinirken ben milletvekiliyim. Nereden başlayacağımı bilemiyorum" dedi.

"Camide içki içildi, denildi belgeleri millete sunulamadı. Kabataş’ta türbanlı bacımız saldırıldı denildi kayıtlarda bunlar çıkmadı. İçişleri bakanı Ala’nın ne yaptığını hepiniz biliyorsunuz. Urla’da Sayın Günay’ın bakanlığı zamanında yıktırılma kararı alınan villalar 35 yıldır orada denildi, 2 yıl önce yapıldığı ortaya çıktı" diye konuşan Kalkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini hukukun üstünde gördüğünü dile getirdi.

[Haber görseli]

Türkiye toplumunun demokrasiye ekonomik gelişmeye ihtiyacı var. Türkiye toplumu adalet istiyor. Bütün partiler buna bakacak. Kendilerini revize edecekler. Toplumun ihtiyacını görülerse yollarına devam edecekler. Karşılamazlarsa toplum yeni siyasi hareketleri bağrından çıkaracaktır

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ