Görüntü iddialarına 'silikon maske' savunması

Star Gazetesi tapelerden sonra çıkacağı iddia edilen görüntülerle ilgili görüntüler daha yayınlanmadan yalanlama haberi yaptı. Haberin öznesi silikon maske...
Yayınlanma tarihi: 20 Mart 2014 Perşembe, 17:50

[Haber görseli] "Ses kayıtlarının görütüntüleri de var. Önümüzdeki günlerde de yayınlacak" iddiaları ayyuka çıkarken, yandaş medya görüntülerin de montaj olacağını savunan haberler yapmaya başladı. Örnek olarak Tom Cruise'ın başrolünü oynadığı 'Görevimiz Tehlike' serisini örnek gösterdi.

Dayanak 'silikon maske'

Star Gazetesi bugün manşetten duyurduğu haberde "Paralel yapı"nın "Silikon maske yöntemli video" kullanacağını iddia etti.

İŞTE STAR GAZETESİ'NDEKİ O HABER:

Paralel yapı montaj ses kayıtlarının ardından görüntü yayınlayacağını sosyal medya üzerinden duyururken, Hollywood’da uygulanan ‘silikon maske’ yöntemi, olmayan bir videonun üretilebileceğini, örgütün itibar suikasti için bu yöntemi de kullanacağını iddia etti. Star gazetesi haberi şöyle yaptı:

Birbirlerinin yerine geçtiler

"Belgesel kanalı Discovery Channel’de yayınlanan Mythbusters adlı programın sunucuları Adam Savage ve Jamie Hyneman, Görevimiz Tehlike filmlerindeki maske sahnelerinin gerçekliğini sorguladı. Kendilerinin silikon maskelerini yaptıran ikili birbirlerinin maskelerini takarak ve kıyafetlerini giyip kimlik değiştirdi.

Tanımak imkansızlaşıyor

Kendilerini tanıyan insanların karşısına çıkan iki sunucunun yüzlerinin gerçek olmadığnıı 1,5 metreye gelinceye kadar kimse anlayamadı. Böylece programın sonunda herhangi birisinin maskesini kullanarak, onu tanıyan insanları bile yanıltmanın mümkün olduğu ortaya çıktı.

Fotoğrafı olması yeterli

Silikon maske için maskesi çıkarılacak kişinin değişik açılardan fotoğraflarının çekilimesi yeterli olabiliyor. Bu maskeyi benzer fiziksel özelliklerde biri taktığında aradaki farkı bir video ortamında anlamak imkansız hale geliyor.

Orijinal ses üretilebiliyor

Cüneyt Özdemir’in eşi Zeynep İnanoğlu’nun 2008’de tez konusu yaptığı sistemle, ‘Ses dalgalarından orijinal ses üretilmesi’ ilk kez1999’da ABD’nin Los Alamos laboratuvarında kanıtlanmıştı. Bu çalışmayla sese duygu bile yüklemenin mümkün olduğu ortaya çıkmıştı.

Sunucular birbirlerinin kimliklerine büründü

Dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan Discovery Channel’ın Mythbusters adlı programının sunucuları Adam Savage ve Jamie Hyneman, Görevimiz Tehlike filmlerinde kullanılan “silikon maske” makyajıyla, izleyicilerin karşısına çıkarak karşılarındaki kişileri yanılttı."

A+ A-