Kılıçdaroğlu uyarmıştı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Suriye sınırları içindeki toprağı olan Süleyman Şah Türbesi için gerekirse dar kapsamlı bir operasyon yapılabileceğini açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 21 Mart 2014 Cuma, 02:29

[Haber görseli]

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hükümetin Süleyman Şah Türbesi’ni bahane ederek seçimlerden önce Suriye’ye sınır ötesi operasyon yapabileceği yönündeki iddiasını yanıtlayan Yıldız; saldırı olması halinde kayıtsız olamayacaklarını ama geniş çaplı bir operasyon değil nokta operasyonu gerçekleştirilebileceğini açıkladı.

Taner Yıldız şunları söyledi: “Süleyman Şah Türbesi Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki Türk toprağı olan nadir bir yerdir. Ankara nasılsa İstanbul Sinop, Hatay nasılsa o türbe de öyledir. Bulunduğu toprak Türk toprağıdır. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz orada güvenliği sağlıyor ve koruma yapıyor. Oraya bir taarruz olması halinde, Sayın Kılıçdaroğlu oraya kayıtsız kalmamızı mı istiyor acaba? Siz bir şey olmamış gibi yapın mı diyor, yoksa onu bahane ederek başka işler yapacağımızı mı söylüyor? Ben herhangi bir taarruz olmaması halinde böyle bir işlemin orada söz konusu olmadığını çok açık ve net bir biçimde söylüyorum. Kendi toprağımızı savunmamamızı tavsiye ediyorsa biz bunu yapmayız, kesinlikle savunuruz. Gerekirse o noktayla alakalı bir operasyon söz konusu olur, geniş çaplı olmaz. Kılıçdaroğlu veya başka birisi, Türk topraklarına saldırsınlar ama siz de bunu ne olur görmeyin gözlerini kapatın diyorsa, biz bunu böyle yapmayız. Bunu bir Suriyelinin hatta ancak Esad rejiminin demesi lazım.”

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin seçimlerden önce orduyu Suriye'ye sokabileceği iddiasında bulunmuştu. Kılıçdaroğlu şöyle konuşmuştu: "Buradan Genelkurmay Başkanı'na seslenmek isterim.; Türkiye'yi maceraya sokmayın. Hele hele şaibeli bir başbakan varken. Hele hele bu ülkenin genelkurmay başkanını 'terörist' diye içeri atmış bir başbakan varken. Böyle bir provokasyon olabilir. Erdoğan, orduyu oraya sokmak isteyebilir. Herkesin çok dikkatli olması lazım. Ortadoğu bataklığına girmeye Türkiye'nin hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur."

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.