Hedef cemaat: Müsteşar kızağa çekildi

Seçimin ardından cemaate yönelik ilk operasyon Çalışma Bakanlığı’nda gerçekleşti. Çalışma Bakanı Çelik’in sağ kolu, müsteşar Fatih Acar görevden alındı. Daha önce 10 il müdürünün görevden alındığı SGK’de dün iki başkan yardımcısı daha gitti.
Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 2014 Perşembe, 02:26

[Haber görseli]

Cemaat ile AKP arasındaki kavgayla birlikte bürokraside başlayan görevden almalar seçimin ardından yeniden hızlandı. Ancak bu kez görevden alma müsteşar düzeyine kadar ulaştı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın seçim gecesi cemaate yönelik yaptığı “inlerine gireceğiz” açıklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in sağ kolu, müsteşar Fatih Acar görevinden alındı. Çalışma Bakanı Çelik’in cemaate karşı sessiz kalması hükümete yakın basın organlarında eleştiriliyordu. Çelik’e yakınlığıyla bilinen Acar, sürpriz kararın ardından 10 günlük izne ayrıldı. Acar’ın daha önce başkanlığını yaptığı Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) 2 başkan yardımcısı daha kızağa çekildi. SGK’de daha önce 10 il müdürü ile 1 il müdür yardımcısı görevinden alınmıştı.

Hükümet ile cemaat arasında 17 Aralık’tan sonra dozu iyice artan gerilimin ardından Maliye, Milli Eğitim, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları ile emniyet ve yargıda başlayan görevden almalara seçimin ardından dün yenileri eklendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, sürpriz bir kararla kızak görev olan Başbakanlık Müşavirliği’ne alındı.

Müsteşar Acar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e en yakın isimler arasındaydı. 1986 yılında Maliye Bakanlığı’nda stajyer gelirler kontrolörü olarak göreve başlayan Acar, Bursa ve Adana defterdarlıkları yapmıştı. 2007’de SGK Başkan Yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olan Acar, bir süre vekâleten başkanlık yaptıktan sonra Faruk Çelik tarafından 2011 yılında asaleten SGK Başkanlığı’na atandı. Acar, yine Faruk Çelik tarafından 2013 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı’na getirildi. Acar’ın Çelik tarafından sevilen bir isim olduğu biliniyordu. Karar Bakan Çelik ve Acar için de sürpriz oldu. Kızağa alınmasının ardından Acar, dün sabah 10 günlük yıllık izne ayrıldı. Bakan Çelik de dün Ankara dışındaydı. Kulislerde Acar’ın cemaate yakın bir isim olduğu iddiası dile getiriliyordu. Başbakanlık’ın cemaate yakın isimlerin görevden alınması talebinin bakanlık içerisinde ağırdan alındığı da yine ileri sürülen iddialar arasındaydı. Acar’ın daha önce başkanlığını yaptığı SGK’de de cemaate yakın isimler bulunduğu savunuluyordu. Ayrıca Bakan Faruk Çelik’in cemaate karşı tavır almaması da hükümete yakın basında eleştiri konusu olmuştu. Star gazetesi “SGK’nin kayıp kamyonları paralel yapıya para taşımış” başlığıyla yayımladığı haberde, SGK’nin İstanbul’daki depolarında bulunan ve ihale ile satılması gereken 180 kamyonluk hurdanın ihale yapılmadan el altından satıldığını iddia etmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’in iddialar karşısında sessiz kalması ise yine aynı gazetede “Kamyonlar gidiyor... Bakan bakıyor!” başlığı ile birinci sayfadan haber olmuştu. Bakanın açıklama yapmamasına dikkat çekilen haberin ardından kulislerde, Çelik’in cemaate karşı sessiz kalmasının hükümet içerisinde rahatsızlık yarattığı iddiaları gündeme geldi. “Kayıp kamyon” haberlerinde ismi geçen SGK İstanbul İl Müdürlüğü görevinin ardından Ankara İl Müdürlüğü’ne atanan Ramazan Yıldız ise görevinden alınmıştı.

SGK’de 2 yardımcı daha gitti

SGK’deki görevden alma depremi ise dün de devam etti. SGK Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Sağlam ile Ali Pekten de kızak görev olan bakanlık müşavirliğine çekildi. SGK’de daha önce de Ankara, Samsun, Tekirdağ, Manisa, Konya, Hatay, Malatya, Gaziantep, Kayseri ve Adana SGK il müdürleri görevden alınmıştı. Bir il müdür yardımcısı da görevden alınan isimler arasındaydı. SGK’deki son görevden almalar, hükümet ile cemaat arasındaki kavganın bir sonucu olarak değerlendirildi.

A+ A-