Mimarlar Odası, 3. köprüye Erdoğan'ın sözleriyle tepki gösterdi

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Kuzey Ormanları’nda doğa katliamına yol açan 3. Köprü ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Üçüncü köprü bir cinayettir” sözlerini anımsatarak, yaptığı açıklamada köprü açılışıyla bir cinayetin kutlamasının yapıldığını vurguladı.
Yayınlanma tarihi: 26 Ağustos 2016 Cuma, 18:01

[Haber görseli]

Dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in 3. köprü konusunu gündeme getirdiğinde, İBB başkanı olarak Tayyip Erdoğan’ın 2 Mayıs 1995 tarihinde “Üçüncü köprü cinayettir” açıklamasını anımsatan açıklamada Erdoğan’ın “Üçüncü köprü, toplu taşıma aleyhine gelişen bu kısır ve ters döngüyü daha da körükleyecek, özel taşımacılığı teşvik edecek ve İstanbul ulaşımının içine düştüğü çıkmazdan kurtarılmasına hiçbir katkı sağlamayacaktır. Halbuki, üçüncü köprü için sarf edilecek parayı, İstanbul’un raylı sistemine yatırırsak özel otomobillere yeni sürat yolları yapmak yerine duraklarda bekleyen perişan yolculara hizmet götürmüş oluruz” sözleri kullanıldı.

[Haber görseli]

Tören başladı, 3. Köprü açılıyor...

Kuzey Ormanları Savunması'dan 3. Köprü'ye tepki: İstanbul'a karşı suç işleniyor

Cumhuriyet tarihi boyunca İstanbul’un yapılan tüm planlamalarında kentin kuzeyinin mutlak korunması gereken alan olarak ayrılması öngörüldüğüne ifade eden açıklama, “Kentin akciğeri olarak nitelendirilen ormanlar, kentin içme suyu rezerv alanı olan su kaynakları ve doğal yaşam alanı, özgün eko sistemiyle doğu-batı aksı boyunca Sakarya ile Kırklareli arasında uzanmaktadır. Bugün açılışı yapılan 3. köprü ve sürmekte olan bağlantı yolları inşaatı, kentin yaşam kaynaklarına büyük darbe vurmuştur” diye belirtildi.

Bilimsel verilere de başvurulan açıklamada, “İBB tarafından 1997 yılında İTÜ’ye hazırlatılan ulaşım master planı, 1999 Marmara depremi sonrasında hazırlanan JİCA raporu ve İTÜ, ODTÜ, YTÜ ve Boğaziçi Üniversiteleri tarafından hazırlanan İstanbul Deprem Master Planı, 3. karayolu köprüsünün çözüm olmadığı ve toplu ulaşım sistemlerinin tercih edilmesi, bu çerçevede raylı sistem ve deniz taşımacılığının yaygınlaştırılması gerektiği yönünde önerilerde bulunmuşlardır.

İBB başkanı olduğu dönemde “üçüncü köprü bir cinayettir” diyen, bugün ise cumhurbaşkanı olarak yeni köprünün açılışını yapan Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve İBB Başkanı Kadir Topbaş, işbaşına geldikleri ilk günden itibaren, artık egemen oldukları rant uğruna dünya mirası İstanbul’a karşı işlenen cinayetin birinci derece sanıkları olarak tarihe geçeceklerdir” ifadeleri yer aldı.

(Kaynak: BirGün)

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım, Recep Tayyip Erdoğan, Tansu Çiller, Kadir Topbaş