Feyzioğlu 'katılırım' demişti... TBB ve Kılıçdaroğlu'ndan Külliye'ye ret

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek adli yıl açılış töreni ile ilgili tartışmalar sürüyor. Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Külliye'de düzenlenecek adli yıl açılışının yargı bağımsızlığına gölge düşüreceğini belirterek törene gitmeyeceklerini duyurdu.
Yayınlanma tarihi: 27 Ağustos 2016 Cumartesi, 12:34

[Haber görseli]

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu 'güzel müjdeli bir haber' deyip Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek adli yıl açılışına katılacağını söylemişti. Ancak TBB'den bugün yapılan yazılı açıklamada açılışın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmasının yargı bağımsızlığını zedeleyeceği belrtilerek katılımdan vazgeçildiği açıklandı. TBB tarafından yapılan açıklamada, açılış törenine katılmama kararı aldıklarını şu ifadelerle duyurdu:

"Yargıtay Başkanlığı ile karşılıklı sürdürdüğümüz yapıcı ve iyi niyetli diyaloğa rağmen sorunun çözülememesi üzerine, 21.08.2016 tarihli kamuoyu açıklamamıza uygun şekilde Yönetim Kurulumuz, 2016-2017 Adli Yıl açılış törenine Türkiye Barolar Birliği'nin katılmamasına karar vermiştir. Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır" denildi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; "Yargıtay Başkanlığı'nca bir otelin kongre salonunda düzenlenecek olan 2016-2017 Adli Yıl açılış törenine davet edilerek, geleneğe uygun bir şekilde konuşma yapmamız istendiğinde bunu memnuniyet ile kabul etmiştik. Törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacağına dair 21.08.2016 tarihinde medyada haberler çıkması üzerine; bu durumun kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar vereceğini, yargının bağımsızlığı ile tarafsızlığının ulusal ve uluslararası kamuoyunda yıpratılmasına neden olabileceğini Yargıtay Başkanlığı'na aynı gün sözlü olarak iletmiştik. Yargının adil olması kadar adil görünmesi gereğini de vurgulayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yerleşik içtihadına da işaret etmiştik. Yine aynı gün yaptığımız kamuoyu açıklamasında, '15 Temmuz sonrası yaşanan, hepimizin ihtiyaç duyduğu milli birlik ve beraberlik ruhuna, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ulusal ve uluslararası kamuoyunda sorgulatarak zarar verebilecek bir organizasyonu doğru bulmayacağımızı ve meselelerin iletişim yoluyla çözülebileceğine dair inancımızı' dile getirmiştik. Bu süreçte, Yargıtay Başkanlığı ile karşılıklı sürdürdüğümüz yapıcı ve iyi niyetli diyaloğa rağmen sorunun çözülememesi üzerine, 21.08.2016 tarihli kamuoyu açıklamamıza uygun şekilde Yönetim Kurulumuz, 2016-2017 Adli Yıl açılış törenine Türkiye Barolar Birliği'nin katılmamasına karar vermiştir. Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır. "

KILIÇDAROĞLU DA KATILMIYOR

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğluda yargı bağımsızlığını zedeleyeceği gerekçesiyle adli yıl açılışına katılmayacağını söyledi.

FEYZİOĞLU 'GÜZEL, MÜJDELİ HABER' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 16 Ağustos'ta görüşen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu "Güzel müjdeli bir haberi sizinle paylaşmaya iznim var. Can da atıyorum. Türkiye bir Yenikapı mitinginin mutluluğunu yaşadıktan sonra ayrı bir adli yıl açışıları olmasın diye düşündük" demişti.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan