Komünist Gençlik'ten İsmail Kahraman'a 'manidar' hediye: Siz de yakanızda bunu taşıyın

Komünist Gençlik üyeleri, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a, Che Guavera için 'eşkıya, katil' gibi yakıştırmalarının ardından, ABD bayrağı gönderdi.
Yayınlanma tarihi: 29 Ağustos 2016 Pazartesi, 17:36

Sol.org'da yer alan habere göre, Komünist Gençlik üyeleri, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'nın Che Guevara'ya ilişkin, "Devlis var. Yani Liseli Devrimciler. Bolivya'da, Küba'da, Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz" açıklamalarının ardından, bugün gerçekleştirdikleri basın toplantısında, Kahraman'a ABD bayraklı tişört gönderdi. Komünist Gençlik üyeleri, "Tüm aydınlık ve yurtsever insanları yakalarında, göğüslerinde taşıdıkları Che Guevara ile birlikte 4 Eylül'de Kartal Meydanı'na bekliyoruz" diyerek çağrıda bulundu.

'KATİL BİR KİŞİLİK, BAĞI YOK BENİMLE, KÖKÜM BİR DEĞİL"

Kahraman, Rize'de gerçekleştirdiği açıklamalarında, Türk gençlerine kendi tarihimizin anlatılarak sevdirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Devlis var. Yani Liseli Devrimciler. Che Guevara'nın gömleklerini giymişler. Che 39 yaşında öldürülen, bizzat kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik. Bir gerilla. Bolivya'da, Küba'da, Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle. Köküm bir değil. Tarihim bir değil. Benim kendi tarihim ve insanlarım var. Onlarla övüneceğim. Garip. Fatih'i Dünya tanıyacak ama Türkiye tanımayacak" demişti.

İsmail Kahraman'ın Che Guevara hakkındaki sözlerine bir tepki de Küba Dostluk Derneği'nden

Basın açıklamasının ardından İsmail Kahraman'a Amerikan bayraklı tişört gönderen Komünist Gençlik üyelerinin açıklamasının tam metni şöyle: "Laiklik ve cumhuriyet karşıtı, gerici açıklamalarından tanıdığımız TBMM Başkanı İsmail Kahraman, şimdi de gençlerin Latin Amerikalı devrimci Che Guevara'ya sempatisini kafaya takmış ve Che'nin bir katil olduğunu söylemiş. Diyor ki: "Bolivya'da, Küba'da, Güney Amerika'da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle."

'İSMAİL KAHRAMAN BİR KONUDA HAKLI'

İsmail Kahraman bir konuda haklı; Che'nin kendisiyle hiçbir bağı olamaz. Che'nin, Türkiye'nin ve dünyanın aydınlık geleceğiyle bağı ise çok açıktır. Che Guevara, Amerikan emperyalizminin dostu gericilerle yan yana gelmez, tam karşı saflarda yer alır. Kahraman'ın Che korkusu tam olarak burada başlıyor. Che Guevara, İsmail Kahraman'a kötü anılarını hatırlatıyor: Türkiye'de, Amerikan 6. Filosunu denize döken devrimci gençleri, aydınlık günlere duyulan özlemi ve bunun için verilen mücadeleyi hatırlıyor, bu özlemin bugün gençlerde yarattığı heyecanı düşündükçe korkuyor. İsmail Kahraman haklıdır; Che Guevara bize de tam olarak bunları hatırlatıyor. Bu yüzden bizim safımız, tüm dünyada ve Türkiye'de, Che'nin izinden giderek memleketine sahip çıkanların yanıdır.

Che darbecilere, cuntaya, emperyalistlere karşı savaştı. Şimdi bu sözleri sarfeden şahsa layığı olduğu şeyi, bir Amerikan bayrağını yolluyoruz. Amerikancılar, emperyalizm yardakçıları Amerikan bayrağını yanlarında taşısınlar. Bizler ise darbecilere, cuntacılara, emperyalistlere karşı Che ile birlikte 4 Eylül'de olacağız. Bu ülkenin gençliği İsmail Kahraman gibilerin karanlık dünyalarına sığmayacak. Boyun eğmeyenlerin 4 Eylül'de Kartal'da yapacağı mitingte biz de yerimizi alacağız. Tüm aydınlık ve yurtsever insanlarımızı göğüslerinde taşıdıkları Che Guevara ile 4 Eylül'de Kartal Meydanı'na davet ediyoruz.Yalnızca yakamızda, göğsümüzde değil, kafamızın içinde ve mücadelemizde "daha fazla Che" olacak."

TBMM Başkanı: Che denen eşkıya benim gencimin yakasında, göğsünde olamaz

CHP'li Çam: Kahraman, Küba’yı geneleve dönüştüren Batista’nın fotoğrafını taşıyabilir

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

İsmail Kahraman