Konya'da elektrik kesildi, kent 'darbe girişimi' diye ayağa kalktı

Konya’da yaşanan ve yaklaşık yarım saat süren elektrik kesintisi sonrası darbe olabileceğini düşünen vatandaşlar Konya Valiliği önüne toplandı.
Yayınlanma tarihi: 30 Ağustos 2016 Salı, 08:11

[Haber görseli]

Konya’da gece saatlerinde yaşanan elektrik kesintisi sonrası vatandaşlar "darbe mi oluyor" endişesiyle Konya Valiliği önünde toplanarak yetkililerden açıklama bekledi.

ELEKTRİK KESİNTİSİ TRAFODAN KAYNAKLANDI

Ellerinde Türk Bayraklarıyla valilik önünde toplanan vatandaşlara polis ekipleri tarafından elektrik kesintisinin nedeninin trafodan kaynaklı olduğu ve herhangi bir darbe girişiminin olmadığı hakkında bilgi verildi.

AKP KONYA MİLLETVEKİ BABAOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Valilik önünde toplanan kalabalık Konya Valisi Yakup Canbolat’ın Valiliğe gelerek açıklama yapmasını istedi.

AKP Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, valilik önüne gelerek vatandaşlara herhangi bir olumsuzluk olmadığı söyledi.

Kalabalık bunun üzerine valilik önünden dağıldı.

Valilik önünde toplanan vatandaşlardan bazıları ise, elektrik kesintisinin ikinci bir kalkışma olabileceğini düşünerek toplandıklarını söyledi.

[Haber görseli]

VALİ: PROVAKASYON YOK

Konya Valisi Yakup Canbolat, halkın darbe girişini olduğu endişesiyle sokağa çıkmasına neden olan kent merkezindeki elektrik kesintisi ile ilgili açıklama yaptı. Konya’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlerin ardından açıklama yapan Vali Canbolat, yaşanan elektrik kesintili ile ilgili inceleme başlattıklarını söyledi. Konya kent merkezinde görülen elektrik kesintisinin şehri besleyen Seydişehir İlçesi’ndeki trafoda aşırı yüklenme sonucu görüldüğünü ifade eden Canbolat, "Dün gece Seydişehir’deki T-4 dedikleri bir trafoda aşırı yükleme nedeniyle bir 20 dakikalık ilimiz gelinde elektrik kesinti yaşandı. Ama derhal müdahale edildi ve şehre elektrik verildi. Normale döndü. Herhangi bir provokasyon veya başka şüpheli bir durum yok. Teknik arıza. Biz geceden de TEİAŞ ve MEDAŞ bölge müdürümüzle görüştük. Bir sorun yaşanmadı. Hemen 20 dakika içinde tekrar elektrik verildi" dedi.

Basın mensuplarının soruşturma başlatılıp başlatılmadığı sorusu üzerine Vali Canbolat, "İnceleyeceğiz tabii ki. Tabii ki de bakacağız. Ama şu an için şüpheli bir durumu gözükmüyor" diye konuştu.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Yakup Canbolat, Mehmet Babaoğlu