Yeni skandal ortaya çıktı: Adil Öksüz'ü meğer iki gün tutmuşlar

Darbe girişiminin ardından Gülen yapılanmasının 'hava kuvvetleri' imamı olduğu söylenen Adil Öksüz, ortaya çıkan kayıtlara göre iki gün gözaltında bekletilmiş. Öksüz, söylenenin aksine gözaltına alındıktan sonra aynı gün değil, iki gün sonra serbest bırakılmış.
Yayınlanma tarihi: 31 Ağustos 2016 Çarşamba, 10:20
<video:584164>

Sakarya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Adil Öksüz, darbe girişiminin kilit ismi. Bu isim darbe gecesi, darbenin beyin takımının bulunduğu Akıncı Üssü’ndeydi. Gece boyu Akıncı Üssü’nde bulunduğu, ertesi sabah yakalanması ile ortaya çıktı.

Gülen yapılanmasının ‘hava kuvvetleri imamı’ olduğu ve darbeyi organize ettiği belirlenen bu isim, girişimin bastırılmasının ardından 16 Temmuz’da askerlerle birlikte Akıncı Üssü’nde gözaltına alındı. Askeri birlikteki diğer gözaltılarla birlikte yarı çıplak görüntüleri basına yansıyan Öksüz, darbenin kilit ismiydi. Darbenin ‘Gülen bağlantısı’nı ortaya koyacak en önemli delillerden biri Öksüz’ün darbe sababı Akıncı Üssü’nde yakalanmış olması. Ancak serbest bırakılmamış olsaydı çok daha fazla bilgiye erişmek mümkün olacaktı.

İzmir’de darbeye katılıp yakalandıktan sonra itirafçı olan bir general’in, “Bizi Ankara’ya götürdüler. Bir villada Adil Öksüz darbe yapılacağını söyledi. Planı anlattı” dediği Adil Öksüz, iki boyunca gözaltında tutuldu.

Aljazeera Türkiye'den Selahattin Günday'ın haberine göre, Öksüz’ün 2002 yılından bu yana 109 kez yurtdışı seyahati yaptığı tespit edildi. Hatta darbe planı ile ilgili askerlerle toplantı yaptıktan sonra 11 Temmuz’da tekrar ABD’ye gitti. Öksüz 13 Temmuz’da tekrar Türkiye’ye döndü ve iki gün sonra darbe girişimi yaşandı.

Darbe girişiminin ertesi sabahı gözaltına alınan Öksüz, gözaltına alındıktan iki gün sonra ayın 18’in de adliyeye sevk edildi. Yani Adil Öksüz, sanılanın aksine gözaltına alındıktan hemen sonra serbest kalmadı. Öksüz 2 gün boyunca darbeyi soruşturan polis ve askerler tarafından gözaltında tutuldu.18 Temmuz’da sabaha karşı savcılığa sevk edilen Öksüz sorgusunun sonra tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılığa sevk edilen Öksüz’ün dosyasında ‘Gülen yapılanmasına mensup olduğu veya hava kuvvetleri imamı’ olduğu yönünde bir bilgi yoktu. İki gün boyunca ne emniyetten, ne istihbarattan, ne de TSK’den bir bilgi iletilmişti. Bu kurumlar adeta Adil Öksüz’ün kaçışını seyretti.

A+ A-