2016 Basın Özgürlüğü Ödülü 'Türk Basını'na

İzmir'de, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel hale getirilen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’ bu yıl bir gazeteciye değil, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında, cesaret ve kararlılıkla demokrasiden yana tavır alan tüm basın emekçilerine verildi.
Yayınlanma tarihi: 5 Eylül 2016 Pazartesi, 12:19

[Haber görseli]

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliğiyle bu yıl 5’inci kez verilen ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’nün sahibi; darbe girişimine karşı dik duruşuyla tarihi bir sınav veren tüm ‘Türk Basını ve medya kuruluşları’ oldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; 15 Temmuz gecesi ve ertesinde, demokrasi çatısı altında tek ses, tek yürek olan yazılı ve görsel basın emekçileri ödüle değer bulundu.

ÖDÜL TÖRENİ 7 EYLÜL’DE

Halka açık yapılacak ödül töreni, 7 Eylül Çarşamba günü saat 18.30’da Karşıyaka Nikah Sarayı'nda yapılacak. Tüm basın emekçileri adına; Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay’a ödül verilecek.

DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI

Basının dik duruşunun, darbenin engellenmesi ve demokratik düzenin korunmasında önemli paya sahip olduğunu vurgulayan CHP'li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, şöyle konuştu:

"Her zaman basın özgürlüğünü önemseyen bir tutum içinde olduk ve ‘Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır’ dedik. Basınımız, demokrasinin korunması noktasındaki önemini de darbe girişimi esnasında tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Sergiledikleri cesaret ve kararlılıkla bu ödülü sonuna kadar hak eden basın mensuplarını kutluyorum. Basın emekçilerimize desteğimizi göstermek ve basın özgürlüğünün önemine bir kez daha dikkat çekmek adına, halkımızı da törenimize bekliyoruz."

"BASINIMIZ TARİHİ BİR SINAV VERDİ"

İGC Başkanı Misket Dikmen, darbe girişimi sırasında Türk basınının tarihi bir sınav verdiğini, duruşuyla basın özgürlüğünün önemini en somut biçimde gözler önüne serdiğini söyledi. Dikmen, şöyle dedi:

"Bu nedenle Karşıyaka Belediyesi ile geleneksel olarak verdiğimiz Basın Özgürlüğü Ödülü'nün bu yıl ‘Darbeye karşı tek vücut olan Türk basınına’ takdim edilmesini uygun bulduk. Darbe girişimi sırasında ve sonrasında halkımızı en doğru şekilde bilgilendiren ve bilinçlendiren, görevini layıkıyla yerine getirerek örnek bir duruş sergileyen tüm basın emekçilerimiz, bu ödülü sonuna kadar hak etmiştir."

A+ A-