Mansur Yavaş referandum için sokağa çıkıyor

CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduktan sonra aktif siyasetin dışında olan Mansur Yavaş referandum için sokağa çıkıyor.
Yayınlanma tarihi: 1 Mart 2017 Çarşamba, 12:16

[Haber görseli]

CHP'den ayrıldıktan sonra geçimini avukatlıkla sağlayan Mansur Yavaş AKP ve MHP tabanının referandumda tercihlerini “hayır”dan yana kullanmaları için çalışıyor.

Her görüşten insanın takipçileri arasında bulunduğunu kaydeden Mansur Yavaş, Sözcü'ye verdiği bilgiye göre şunları söyledi: “Daha çok kararsız kitle üzerinde etkili olmayı amaçlıyorum. Partiler kutuplaştığı için ben daha çok siyasallaşmamış, sivil toplum örgütü gibi halka ulaşmaya çalışıyorum. İnsanları ikna edici davranıyorum. Bazıları tereddütlerini anlatıyor, ben de onların sorularını cevaplandırıyorum”

MHP'nin ‘evet”inin izahı yok

“Referandumda MHP'nin ‘evet” demesinin izahı yok. Zeaten niçin ‘evet' denilmesi gerektiğini partinin tabanına da Tabana da izah edemiyorlar. MHP seçmeni, Ankara seçimlerinde belediye meclisinde yüzde 18 oy vermişken, belediye başkanlığı seçiminde yüzde 7'e indirdi. Hatta bu oyun yüzde 4'ü de AKP'den MHP'ye giden oydu. Dolayısıyla MHP genel merkezi akla, mantığa uymayan bir karar aldığında taban buna uymuyor. Ankara seçimi bunun en güzel örneğidir. Üstelik Ankara'daki 5 MHP'liden 4'ü, CHP'den aday olduğumda bana oy vermişti. Referandumda da MHP seçmeninin büyük çoğunluğunun mantığıyla hareket edip, kendi kararı doğrultusunda oy kullanacağına inanıyorum.”

‘Hayır' oyları önde

“Kararsızlar ve MHP kitlesinin önemli bir bölümünün referandumda ‘hayır' oyu kullanacağına inanıyorum. Bu konuda hiç tereddüt yok. Halk, görmediği meçhule oy vermez. İnsanlar meçhule oy vermek istemiyor. Şu anda insanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her şeye muktedir olduğunu düşünüyor. Tayyip bey seçilse bile ondan sonrasının karanlık olduğunu düşünüyorlar.
AKP'li olup Tayyip beyi çok seven seçmenlerin de, ‘hayır' vermesi gerektiği kanaatindeyim. Çünkü kuvvetler ayrılığını yok eden bu değişiklik kabul edilirse, önümüzdeki yıllarda batı dünyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef tahtasına oturtma ihtimali son derece güçlü bir durum. Bu da hem Tayyip bey hem de ülkemiz için kötü bir durum.”

Bu bir vatandaşlık görevi

Halen bir siyasi partiye üyeliğinin bulunmadığını ve aktif siyasetin içinde olmadığını kaydeden Mansur Yavaş, “Şimdi, sorumlu bir vatandaş olarak bir şeyler yapmak, ‘evet' verilmesi durumunda yaşanacak sorunları gördüğüm için referandumda tercihin ‘hayır' olması konusunda parti ayrımı gözetmeksizin insanları uyarıyorum. Bu bir vatandaşlık görevi” dedi.

Kaynak: Sözcü

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan