Referandum gecesi AKP Genel Merkezi'nde yaşananlar: Yıldırım partilileri ikna etmeye çalıştı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AKP'lilerin seçim sonuçlarından memnun olmadığını ve Başbakan Binali Yıldırım'ın referandum gecesi AKP Genel Merkezi'nde partilileri ikna etmeye çalıştığını kaydetti.
Yayınlanma tarihi: 18 Nisan 2017 Salı, 11:26

[Haber görseli]

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde referandum sonuçlarının açıklandığı saatlerde AKP Genel Merkezi'nde yaşananları yazdı. Selvi'nin yazısına göre AKP'de moreller bozuk. Partililer çıkan sonuçtan memnun değil ve Başbakan Binali Yıldırım, partilileri ikna etmeye kazandıklarına ikna etmeye çalışıyor.

Selvi'nin yazının ilgili bölümü şöyle:

Referandum sonuçları geldikçe AK Parti Genel Merkezi’nde ilk başlardaki coşku yerini buruk bir havaya bırakmaya başlıyor.

Başbakan Binali Yıldırım, balkon konuşmasını yapmak üzere Genel Merkez’e geldiğinde bu havayı çok daha net bir şekilde görüyor. O nedenle gece yarısı genişletilmiş bir MYK toplantısı yapılıyor. Referandum sonuçları sıcağı sıcağına orada değerlendiriliyor. Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Arkadaşlar burukluğa, moral bozukluğuna gerek yok” sözleri damgasını vuruyor.
Başbakan, hem moral veriyor hem de referandum sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler yapıyor.
“Bu bir seçim değil, referandum. Referandumda 1 oy bile fazla olsa kazanılmıştır. Yüzde 50 artı 1 oy hayır çıksaydı, onlar kazanmış olacaktı. Hayır yüzde 50 artı 1 alsa zafer kutlamaları yapardı şimdi. Biz yüzde 51’in üzerinde oy alarak kazandık, biz niye moral bozukluğu yaşayalım? Bütün dünya bizimle uğraştı. O nedenle alınan bu sonuç bir başarıdır. İç tartışmalara fazla odaklanmayalım.”
Binali Yıldırım, “Arkadaşlar, karamsarlığa gerek yok. Neden? Çünkü biz kazandık” diye sözlerini bitiriyor. Başbakan’ın konuşması etkili oluyor.

Ama referandumun kazanılması, bazı aksaklıkların, yanlışların masaya yatırılmasına engel olmuyor.

ÖZELEŞTİRİ YAPILDI

MYK’da parmak basılan noktaları aktarmak istiyorum.

- Bu sonuçlardan bir ders çıkaralım. Millet sandıkta önemli mesajlar verdi. Bu sonuçlar ışığında siyaset dilinde bir değişikliğe gidebiliriz. Ötekileştirici ve ayrıştırıcı bir dil yerine kucaklayıcı ve kapsayıcı bir dil kullanmalıyız.

- Kürt seçmenin desteğini iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Kürt oylarında 10 puanlık bir artış var. Bunu dikkate almak durumundayız.

- İl başkanları ve belediye başkanları ile bir toplantı yapalım. Değerlendirmelerini alalım, onlara moral ve motivasyon sağlayalım.

- Büyük şehirlerdeki kaybımızı iyi değerlendirmemiz lazım. Büyük şehirlerdeki kaybımızı tespit etmek için ayrı bir çalışma yaptırmalıyız. Refah Partisi’nin iktidara yürüyüşü İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarını kazanması ile başlamıştı. Erdoğan’ı Türk siyasetine kazandıran yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oldu. O nedenle AK Parti açısından İstanbul, Ankara ve Antalya’da çıkan sonuçlar önemli anlamlar taşıyor. İzmir’in duruşu belli olduğu için çıkan sonuç bir sürpriz olarak görülmüyor ama diğerleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil.
Başbakan bu değerlendirmeleri dinledikten sonra hem parti olarak kendi değerlendirmelerini yapacaklarını söylüyor hem de araştırma kuruluşlarının sonuçlara ilişkin ayrıntılı çalışma yapacaklarını anlatıyor.

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamını okumak için tıklayınız...

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım