HDP: Referandum sonuçlarının demokratik meşruiyeti yoktur

HDP Merkez Yürütme Kurulu, referandum sonuçlarını değerlendirdiği toplantı sonrası yazılı açıklama yaparak bu referandumun “demokratik meşruiyeti”nin olmadığını bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 18 Nisan 2017 Salı, 22:18

[Haber görseli]

HDP MYK, referandum sonuçlarının değerlendirildiği toplantıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun ‘‘Mühürsüz oy pusula ve zarflarının geçerli sayılacağı’’ kararının yasaya açıkça aykırı olduğunu belirtilerek, “Hukuka aykırı, oldu bittiye getirilen bu karar ve yaşanan diğer oylama ihlalleri ile birlikte referandum sonuçlarının demokratik meşruiyeti yoktur, şaibelidir” denildi.

“Anayasa’nın uygulanabilirliği yok”
Anayasa değişikliği referandum sonuçlarının tüm şaibelere karşın halkın yüzde 49’unun ikna edilmediğini gösterdiğine dikkati çeken HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun açıklaması özetle şöyle:

“OHAL koşullarında ve Eş Genel Başkanlarımızla birlikte 13 milletvekilimizin ve binlerce merkez, il, ilçe yöneticimizin ve üyemizin tutuklu bulunduğu koşullarda, siyasi eşitliğin ve temel insan haklarının çiğnendiği bir ortamda referandum çalışmaları iktidar tarafından türlü yollarla engellenmiş, ciddi hak ihlalleri yaşanmıştır.

Her türlü hile ve şaibeli duruma rağmen halkın yüzde 49’unun, yani yarısının içine sinmeyen bir anayasa yarı anayasadır, tam değildir. Bu Anayasa’nın uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği yoktur.

Sonuç, AKP-MHP, Erdoğan-Bahçeli ittifakı ve iktidarı için zafer değil bir hezimettir. Buna karşılık demokrasi güçleri açısından büyük bir başarıdır.

16 Nisan sonucu da asla huzur ve istikrar yaratmayacaktır, toplumda kabul görmeyecektir. Kutuplaşma ve yok sayma, baskı ve zulüm ile toplumsal rıza sağlanamayacaktır.

İdam cezasını geri getirme planını ilk hedef olarak gösteren bu anlayış, ülkeyi ve toplumu her gün insan hakları normlarından biraz daha uzaklaştıracaktır. Bu sürdürülebilir, kabul edilebilir ve demokratik meşruiyeti olan bir durum değildir.

Kürt halkı kayyum politikalarını, iktidar terörünü ve baskıları reddetmiştir. Kürt halkı ve siyasi temsilcileri olmadan demokrasi mücadelesinin kazanılamayacağı bir kez daha görülmüştür.

Demokratik iradesine sahip çıkanların, ülkenin demokratik geleceğine dair tutumunu ve kararlılığını gösterenlerin ortak davranışının özgürlük, eşitlik, adalet, demokrasi ve barış mücadelesinde önemli bir değişime yol açacağına inanıyoruz.

Referandum çalışmaları başta olmak üzere, tüm baskı ve saldırılara karşı son derece kararlı ve örgütlü bir duruş sergileyen kadınlar, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin lokomotif gücü olduklarını bir kez daha göstermişlerdir. Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesindeki kararlı duruşları toplumun diğer kesimlerine de son derece önemli mesajlar vermiştir.

Demokrasi ve özgürlük için ortak mücadelenin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Tüm üyelerimiz, seçmenlerimiz, bileşenlerimiz ve kurumlarımız ile birlikte demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi bir anayasa mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu doğrultuda davranan demokrasi ve barış güçleriyle, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızla ortak hareketin bütün zeminlerini güçlendireceğiz.

Şartlar ne olursa olsun hakikatten, adaletten, barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden yana mücadelemizi sürdüreceğiz. Gelecek, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesini birlikte yürütecek olanlarındır."

A+ A-